Antyki.eu

Reklama


Antyki

ciąg dalszy ze strony


Nie wolno zapominać o szczegółach wystroju. Klasycyzm uwielbiał detale. Na nich się opierał i z nich słynął. Pięknie w salonie będzie wyglądał obraz w antycznej oprawie oraz ścienny zegar w drewnianej obudowie. Kolorystyka ciepłego brązu mebli cudownie zgrywa się z miedzianymi dodatkami oraz pięknie oprawionymi lustrami w złoconych oprawach. Niezwykle ciekawym bibelotem do wypełnienia antycznego wnętrza może okazać się interesująca lampa z tamtego okresu. Odrestaurowane bywają niezwykle drogie, za to czasem na targu staroci można natknąć się na prawdziwe cacko.

Antyczne meble kojarzą się z szykiem i elegancją. Obecnie uznawane są za modne i gustowne. Współcześnie to wielka konkurencja dla zimnych i sztywnych nowoczesnych mebli. Jedne z najczęściej znajdywanych na rynku mebli antycznych, to znane i niezwykle ciekawe meble kolonialne. Najczęściej są stosowane w sypialniach ze względu na ich prostotę i wygodę. Kolonialne antyki nie posiadają żadnych zdobień. Łoże z tego okresu wygląda masywnie, a gdy jest zrobione z litego drzewa wykazuje niezwykłą trwałość. Poza łóżkiem w sypialni znajdować się powinny dwa nocne stoliki, szafa i toaletka na kobiece bibeloty. Idealnie by było, aby udało się zakupić cały komplet, jednak przy autentycznych starych meblach może okazać się to niewykonalne. Warto wówczas zadbać o kolorystykę. Meble w sypialni powinny mieć taki sam odcień. Oprócz mebli kolonialnych do sypialni i salonu nadają się stylowe meble francuskie z pięknym wykończeniem tapicerskim. Francuskie antyki zdobiły wnętrza najznakomitszych siedzib książki i królów w całej Europie. Francja jak w każdej dziedzinie tak i w meblarstwie kreowała i wyznaczała trendy w modzie, a francuskie wyroby z okresu rokoko i baroku są istnymi dziełami sztuki.

Klasyczny styl w łazience nawracał swoimi ideałami do starożytności. Ciekawa, utrzymywana w kolorach ziemi kolorystyka wnętrza nadaje jej ciepły charakter. Duże ładne lustra oprawione w złoconą oprawę oraz dbałość o dodatki w postaci miedzianych mis i koszyczków. Meble łazienkowe wykonane z ogromną dbałością o piękny detal, przy użyciu drogich szlachetnych materiałów. Antyczne meble dla jednych są pasją a dla innych to sposób na wyjątkowy i niepowtarzalny wystrój wnętrza. Na urządzenie domu w starym klasycznym stylu jest wiele sposobów. Od surowych mebli kolonialnych po wiekowe zabytkowe, a zakończywszy na replikach starych antyków.

Wnętrze stylowe w tonacji okresu antycznego poza melbami posiada we wnętrzu wiele drobiazgów. Rzeźba, obrazy czy ceramika nadaje pomieszczeniom klimatu. Ważne jest aby to co wypełnia nasze wnętrze miało tematyczne wyrażenie.

Antyki wymagają odpowiedniego dbania o nie.

Pielęgnacja mebli antycznych ma duże znaczenie jeśli chcemy cieszyć się ich pięknem i użytkowością dłuższy okres czasu. Przed rozpoczęciem pielęgnacji ważne jest aby ustalić czy meble który ozdabia nasz salon jest lakierowany czy politurowany. Takiej próby dokonuje się odrobiną watki i denaturatu bądź spirytusu. Po potarciu nasączonym wacikiem sprawdzamy czy tamponik jest czysty. Jeśli jest czysty oznacza ze meble ma powłokę lakierową.

Politurowane meble o ciemnym zabarwieniu idealnie czyści się za pomocą olejku do konserwacji mebli. Do jaśniejszych politur można zastosować olejek wazelinowy.

Jeśli zakupiliśmy antyk w złym stanie, to przede wszystkim należy odpowiednio go zakonserwować. Zabytkowe meble przed renowacja powinno się dobrze wytrzeć z kurzu, tłustych plam oraz innych zabrudzeń. Jeśli mebel jest poluzowany, należy rozłożyć łączenia, wyczyścić i ponownie przykleić bądź pozbijać. Pęknięcia powstałe w wyniku odprysków drzewa można pouzupełniać kawałkami drzewa, odstające kawałki drewna usuwamy. Niestety elementy zdobnicze należy wykonywać odpowiednimi narzędziami, aby ich forma i kształt nie uległy zmianie.

Procesom konserwacyjnym i renowatorskim poddaje się również ceramikę. Często po odnalezieniu różni się w znacznym stopniu stanem zachowania. Kąpiele wodne to najlepszy sposób na konserwację i renowację zabytkowej ceramiki. Kąpiele takie polegają na moczeniu antyków w roztworze kwasu solnego i wody destylowanej. Kruche części ceramiki warto wzmocnić roztworem cukru.

Konserwacja obrazów czy rzeźb wymaga już określonej wiedzy i pewnych umiejętności. Na obrazach z upływem czasu pojawiają się spękania i zabrudzenia tworzące ich historię. Starzejący się werniks obrazu zaciera jego pierwotną kolorystykę. Dlatego też należy go usunąć i położyć nowy. Uzupełnianie farby, która się wykrusza, nie jest jednak prostym zabiegiem.

Warto wszystkie odnowy antyków oddać w ręce doświadczonych renowatorów. Firmy renowatorskie często nie tylko posiadają dobre zaplecze i odpowiednie narzędzia, ale również współpracują z pracowniami artystów rzeźbiarzy czy znanych tapicerów.