• Antyczny patriotyczny kubek miedziany z polskim orłem 1522 ad

NUMER OFERTY: PZ44261GO

antyki patriotyczne

499.00
szt.
Wysyłka w ciągu 2 dni Kurier / Pocztex
Cena przesyłki 25
Wysyłka na terenie Polski 25
Dostępność 1 szt.

Masz pytania? Dzwoń! Tel: 518437798

  • Wysokość - 10 cm
  • Średnica na górze - 7,5 cm
  • Średnica na dole - 6 cm
  • Waga - 0,3 kg

Miedziany kubek z pieczęciami orła po 2 stronach. Nie wiem z którego roku to pochodzi itd. Widać że jest bez uszkodzeń. Prawdopodobnie to jakaś reprodukcja upamiętniająca jakieś wydarzenie i rozdawana na pamiątkę ( to jest moja opinia ). Wykonany z antycznym klimacie - no chyba że to jakiś prawdziwy antyk...

Informacje o tym miedzianym kubku znalazłem na stronie:  https://gabinetmedalow.m4n.pl/data.php?data=7

Medale z panowania Zygmunta I

No. 7.

Popiersie Króla Zygmunta W zbroi z boku widziane z koroną na głowie. W koło napis HEC [sic] EST SARMATIE SIGISMUNDI REGIS IMAGO. ANNO REGNI SUI XXVI AETS [aetatis] LXIIII, to jest: ten jest wizerunek Zygmunta Króla Sarmacyi roku panowania jego 26 wieku 64. (a)

Strona odwrotna. Orzeł w lewą stronę obrócony z otwartym dziobem, nad nim korona. Litera S okrąża całego orła. W otoku napis JOHANNES MARIA PATAVINUS F[ecit] ANNO DOMINI NOSTRI MDXXXII, to jest: Jan Marya Paduańczyk zrobił roku Pańskiego 1532.


Rok dwudziesty szósty panowania Zygmunta I, i rok życia jego sześćdziesiąty czwarty, pamiętnym jest w abtach Numizmatyki polskiej przez wybicie tego medalu. Zwyczaj rozdawania w owym wieku medalów, które na łańcuchach na piersiach noszono, na podobieństwo dzisiejszych Orderów, pobudza nas do wnioskowania, że Król medal ten wybić rozkazał dla rozdawania go zasłużonym w dzień urodzin swoich, lub rocznicę wstąpienia na tron.

Historya nasza w XVI wieku tak świetna, na każdy rok podaje nam wspomnienia, któremi się szczycić mamy prawo. Rok 1532 pamiętny jest z odniesionego pod Obertynem nad Wołochami zwycięstwa, w którem Jan Tarnowski z słabszemi nierównie siłami 50,000 nieprzyjaciela pokonał i wszystkie mu działa zabrał. (b)


(a) Rzadki ten medal znajduje się w zbiorze W. X. Modeńskiego w Modenie.

(b) Felix Bentkowski w spisie swoim medalów polskich pod liczbą 13 umieścił podobny Numizmat na rok 36 życia Zygmunta I bity, który temi słowy opisuje: Pół osoby Zygmunta z koroną na głowie w około SIGISMUNDUS I. REX POL. etc. AETATIS SUAE LXIII. Nie widzieliśmy nigdzie ani medalu tego, ani jego ryciny.

image


Użyj opcji KUP TERAZ i zapłać ONLINE

lub zamów telefonicznie: Tel.(+48) 513 659 708

Użyj opcji KUP TERAZ i zapłać ONLINE

lub zamów telefonicznie: Tel.(+48) 518 437 798

Użyj opcji KUP TERAZ i zapłać ONLINE

lub zamów telefonicznie: Tel.(+48) 518 437 798

logo euroantyki