• Lampy naftowe

Unikatowe stare lampy naftowe, olejowe, karbidowe – antyki.eu

W jaki sposób można oświetlić pomieszczenie, gdy elektryka zawodzi albo nie ma stałego dostępu do prądu? A może poszukujecie Państwo oryginalnej starej lampy, która będzie ozdobą emitującą światło pochodzące z innego źródła niż elektryczność? Co powiecie o unikalnych lampach naftowych, olejowych i karbidowych? Sprawdźcie naszą ofertę na antyki.eu.

Lampy naftowe – jak działają?

Wynalazcą lampy naftowej był Polak - Ignacy Łukasiewicz. A lampa naftowa to taka, która emituje światło w wyniku spalania się nafty. Oświetlenie składa się ze zbiornika z naftą, w którym zanurzony jest wystający ponad zbiornik knot. Pierwsze modele weszły do użytku w 1853 roku we Lwowie, gdzie oświetlały szpital. W XIX wieku lampy naftowe były najtańszym sposobem oświetlania mieszkań i ulic. Karierę tego wynalazku przerwał Thomas Edison wynajdując elektryczność i żarówkę. Ale do dzisiaj fani antyków poszukują na pchlich targach i w antykwiariacie stare lampy naftowe, które zdobią wnętrza w stylu retro i vintage. Rynek oferuje różne modele. Są lampy naftowe ozdobne, eleganckie, rzeźbione, a także zelektryfikowane.

Stare lampy naftowe w antykwariacie antyki.eu

W naszej ofercie jest między innymi stara lampa z początku XX wieku, która została zelektryfikowana. Lampa naftowa elektryczna została wykonana z mosiądzu. Ma stylowy – retro, szklany w kolorze mleka klosz. Ząb czasu odcisnął na niej swoje piętno w postaci charakterystycznego nalotu i patyny, co zawsze dodaje starociom i antykom wdzięku, sznytu, a także unikalnego charakteru. Lampa ta idealnie sprawdzi się w holu i kuchni.

W kolekcji znajduje się również ciekawa lampa na naftę sprowadzona z Austrii. Wykonana z mosiądzu i szkła (klosz), ma sygnowany komin przeznaczony do wysokich temperatur. Sprawna do dzisiaj. Idealna jako oświetlenie i zarazem nietuzinkowa dekoracja wnętrza, w którym babcine bibeloty i przedmioty retro mają olbrzymie znaczenie.

Mamy także oryginalną szklaną lampę naftową i przepiękny zabytek w stylu secesji / art deco cross over. Jej cechą charakterystyczną jest stopa wykonana z kolorowej ceramiki oraz noga z mosiądzu. A może szukacie Państwo stabilnej i oryginalnej lampy podłogowej? Mamy wytworną lampę naftową – idealną do pałacowych, dworkowych lub zamkowych wnętrz. Ten zabytek z pochodzi z okresu Art Nouveau. W tym samym stylu oferujemy prawdziwy zabytek sprowadzony z Francji - lampa naftowa BEC VICTORIEUX PARIS. Na szklanym, mosiężnej stopie oraz limonkowym zbiorniku na naftę znajdują się ręcznie wykonane florystyczne wzory secesyjne.

Zapraszamy do zapoznania się z całą kolekcją. Zapewniamy, że każda lampa jest autentyczna, sprawna i bezpieczna.

Stare lampy olejowe – jak działają?

Lampy olejowe mają o wiele dłuższą historię niż lampy naftowe, choć działają bardzo podobnie. Przede wszystkim – prawdopodobnie - tłuszcze jako źródło trwałego światła wykorzystywali już jaskiniowcy. Lampy olejowe znane były już w Egipcie w III tysiącleciu p.n.e., gdzie do oświetlenia wewnętrznych pomieszczeń używano płytkich misek wypełnionych olejem z pływającym knotem. Lamp tych używali też Etruskowie, Grecy i Rzymianie, którzy stosowali olej skalny. Pierwsze lampy stojące i wiszące pochodzą natomiast z IX wieku z Persji. Centrum Londynu w XVII w. było oświetlane lampami olejowymi. W XIX wieku wiele domów oświetlano tylko i wyłącznie lampami olejowymi.

Dzisiaj można znaleźć na targach staroci lub w antykwariatach prawdziwe, zabytkowe perełki. W naszej kolekcji znajduje się na przykład lampa olejowa ozdobna w stylu lampy Alladyna. To stabilna lampa oliwna wykonana z brązu. Doskonała dekoracja w postaci lampy podłogowej dla wyjątkowego stylowego wnętrza w typie rustykalnym lub retro.

Lampy karbidowe – co to jest?

Lampy karbidowe inaczej nazywa się karbidówkami lub lampami acetylenowymi. Są typem lampy gazowej. Tu jako paliwo stosuje się acetylen, który powstaje w wyniku reakcji chemicznej zachodzącej między karbidem a wodą znajdującą się w zbiorniku lampy. Acetylen, który był produkowany masowo miał zastosowanie w latarniach ulicznych. W Polsce stosowano go w drugiej połowie XIX wieku, choć do dzisiaj latarnie gazowe działają np. we Wrocławiu – na Ostrowie Tumskim jest ich 102. Dają wyjątkowe ciepłe światło i tworzą niesamowitą atmosferę rodem z baśni J.Ch. Andersena. Oświetlenie karbidowe polecamy do stosowania na zewnątrz (acetylen wydziela nieprzyjemny zapach) – przy wejściach do stylowych dworków, pałacowych restauracji czy karczm.

Lampy naftowe, olejowe, karbidowe – czy są bezpieczne?

Wszystkie produkty oświetleniowe są bezpieczne i sprawne w 100%. Warto pamiętać jednak, że używając ich mamy do czynienia z ogniem. Należy więc zapalone trzymać je z daleka od dzieci i samemu odpowiednio obchodzić się z takimi urządzeniami, by nie doszło do wypadku i poparzenia czy wzniecenia pożaru. Poza tym zwłaszcza lampy naftowe są przedmiotami bardzo delikatnymi. My stawiamy na to, by stały się przede wszystkim wyjątkową ozdobą Państwa stylowych wnętrz.

Sprawdź przy okazji wszystkie oferowane przez nas, wyjątkowe stare lampy antyczne – w tym stare żyrandole, kinkiety antyczne, plafony retro, stare lampy stołowe, stare lampy stojące oraz stare świeczniki.