• Stare żyrandole i lampy wiszące

W duchu retro - antyczne żyrandole i lampy wiszące

Dla nas synonimem słowa antyk jest piękno, które zamyka się w duszy przedmiotu nadgryzionego zębem czasu z niepowtarzalną i oryginalną historią w tle. Stylowe wnętrza potrzebują wyjątkowego oświetlenia, które wydobędzie i podkreśli ich unikalny charakter.  Antyczne żyrandole, stare wiszące lampy sprawdzą się w tej roli w 100%. Zapraszamy do wspólnej podróży drogą oświetloną zabytkowymi wiszącymi lampami i oryginalnymi starymi żyrandolami.

Antyczne żyrandole – jakie zadania pełni żyrandol?

Antyczny żyrandol to wisząca lampa, która ma za zadanie oświetlić pomieszczenie, w jakim została zamontowana. Warto wiedzieć, że żyrandol jest jednym z najbardziej popularnych i najczęściej spotykanych rodzajów oświetlenia. Ta lampa ma od jednego do kilku punktów świetlnych i jest montowana do sufitu zazwyczaj w salonie, pokojach gościnnych i dużych holach. Zasadniczym zadaniem żyrandola jest oświetlenie całego wnętrza, bowiem stanowi on centralne źródło światła. Żyrandole były znane w czasach historycznych i chętnie montowane w pałacowych i zamkowych wnętrzach. Drewniane wieloramienne świeczniki czy późniejsze kryształowe mieniące się tysiącem barw designerskie cuda, nie tylko rozświetlały panujące mroki, ale też i pełniły funkcję ozdobną pomieszczeń. Dlatego oprócz funkcjonalności żyrandoli, warto postawić na ich zadania estetyczne, zwłaszcza że zabytkowe lampy wiszące to prawdziwe arcydzieła, które swoją unikalnością podkreślą najbardziej wymagające wnętrza.

Jak wybrać odpowiednie żyrandole retro do naszych wnętrz?

Interesujące formy i kształty, jakie mają oryginalne żyrandole retro czy żyrandole vintage, sprawiają, że wybór odpowiedniej lampy jest bardzo trudny. Nie tylko trzeba przedmiot dopasować do stylu, w jakim zostało urządzone dane wnętrze, ale też sprawić, by pomieszczenie było prawidłowo oświetlane z korzyścią dla naszego wzroku i samopoczucia.

Wybierając żyrandol do pokoju należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. Im większy jest pokój, tym większy powinien być żyrandol. Zbyt mały może bowiem nie doświetlić właściwie pokoju, albo zwyczajnie zniknąć wśród innego oświetlenia dodatkowego. Za duży żyrandol w małym pomieszczeniu optycznie pomniejszy przestrzeń, a także sprawi, że aranżacja całego wnętrza zostanie przytłoczona jego rozmiarami. Poza tym warto wziąć pod uwagę odległość od podłogi do żyrandola, które powinna wynosić minimum 210 cm. Pamiętajmy także, że im oświetlenie zostanie zawieszone wyżej, to emitowane przez nie światło obejmie większą przestrzeń. Ważny jest też kierunek, w którym będą umieszczone żarówki:

 • skierowane w górę światło rozproszy się i równomiernie oświetli wnętrze
 • skierowane w bok nie oświetli pomieszczenia równomiernie
 • skierowane światło w dół optycznie obniża sufit i również nie oświetli wnętrza w sposób nierównomierny.

Bardzo istotna jest też barwa światła. Ciepłe, a więc żółte oświetlenie pomoże w stworzeniu nastrojowego i przytulnego wnętrza. Natomiast białe i tym samym chłodniejsze światło sprzyja skupieniu oraz pracy. Można też postawić na światło neutralne, które doskonale sprawdzi się w pokoju dziennym oraz w jadalni.

Zabytkowe lampy wiszące – antykwariat online i magazyn oferta

Praktyczne rady to nie wszystko, co mamy dla Państwa w naszej ofercie. W antykwariacie królują prawdziwe zabytkowe perełki, które znajdą zastosowanie w niemal wszystkich klasycznych i nie tylko wnętrzach. Mamy bowiem wyjątkowe zabytkowe lampy wiszące do salonu, sypialni, kuchni, a także oświetlenie do ganku, holu czy wiatrołapu. Wśród oferowanych antyków znajdziecie Państwo przedmioty wykonane między innymi z:

 • mosiądzu,
 • brązu,
 • drewna,
 • metalu,
 • bakelitu,
 • szkła,
 • onyksu,
 • marmuru,
 • granitu,
 • antyczne żyrandole kryształowe.

Żyrandole retro do salonu sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, rustykalnych, ale także i u miłośników eklektyzmu, którzy w nietuzinkowy sposób potrafią zestawić ducha nowoczesności z historyczną nutą minionych czasów.

W naszej ofercie mamy coś dla miłośników stylu vintage i tych, którzy zapragnęli zamieszkać w stylowej wiejskiej chacie. U nas znajdą Państwo unikalny zabytkowy żyrandol nad stół i stylową lampę sufitową cottage rustyk idealną do wiejskiej chaty lub rustykalnej restauracji. A może urządzacie swój dom w modnym i designerskim stylu glamour? Dla takich wnętrz mamy żyrandole w stylu Swarovski z pięknymi kryształowymi zawieszkami. Monumentalne antyczne żyrandole kryształowe poprzez efekt rozszczepienia światła powodują, że widać piękne, mieniące się tęczowe kolory. Takie zabytkowe rzeczy idealnie sprawdzą się w hotelach i wnętrzach pałaców oraz dworków. Do zamkowych komnat mamy także bajeczne zabytkowe żyrandole w kształcie świeczników czy srebrny żyrandol w stylu empire z czasów Cesarstwa Francuskiego lub kryształowy chandelier na 13 żarówek.

Są też małe lampki wiszące do niewielkich pomieszczeń ze szklanymi kloszami, a także w kształcie oryginalnych kul. Mamy propozycje dla miłośników stylu ArtDeco i Belle Epoque. U nas każdy miłośnik antyków znajdzie na pewno coś dla siebie.

Sprawdź oferowane przez nas stare lampy antyczne – w tym kinkiety antyczne, plafony retro, stare lampy stołowe, stare lampy stojące, stare świeczniki oraz lampy naftowe.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą. Każdy z oferowanych przedmiotów jest sprawny.