Antyczne lampy

2022-09-06 16:38:00
Antyczne lampy

Antyczne lampy – świadectwo dawnego oświetlenia

Jak ważne jest odpowiednie oświetlenie, nikomu nie trzeba tłumaczyć. Nie tylko bowiem wpływa na nasz wzrok, ale również piękne i oryginalne lampy są niezwykłą dekoracją i dopełnieniem wystroju pomieszczenia. Czy warto kupić antyczne lampy?

Unikalne lampy – antyki z duszą

Antyczne lampy są świadectwem dawnego oświetlenia i cieszą się wśród kolekcjonerów dużym zainteresowaniem. Dlaczego? Przede wszystkim są funkcjonalne, ale też piękne i niepowtarzalne. To przedmioty z duszą, z historią w tle, z którą możemy obcować na co dzień. Poza tym designerzy twierdzą, że dobrze zaaranżowaną przestrzeń poznaje się po tym, co znajdziemy pod i na suficie. Do łask wracają lampy retro, vintage, które swoim wyglądem nadają ekskluzywnego tonu i każą nam pamiętać o ludziach z przeszłości, którzy tworzyli piękniejsze rzeczy niż my dzisiaj.

Światło jest niezwykle ważne w wystroju wnętrz i tworzeniu klimatu. Dzięki niemu pomieszczenie odbieramy jako ciepłe i przytulne, ale też zimne, sterylne i mało przyjazne. Umieszczenie kilku niewielkich lampeczek w różnych miejscach sprawia, że salon staje się miejscem sprzyjającym domowej atmosferze i relaksowi. Tu można się odprężyć, a także wyciszyć. Piękny żyrandol zamocowany w centralnym miejscu oświetli natomiast całość pomieszczenia. Daje światło bardziej oficjalne, idealne do spotkań przy stole. Lampy antyki gwarantują natomiast niepowtarzalność wystroju wnętrza i zaznaczają indywidualizm właścicieli, którzy szanują tradycję i historię. Lampy antyki łączą też dwa światy z wczoraj i dzisiaj.

Stare lampy – udana inwestycja?

W świecie, w którym króluje oświetlenie typu LED, brakuje miejsca na sentymenty i piękne wspomnienia. To może dać poświata z minionych dni, jaką dają lampy antyki. Jest to blask minionych dni. Stare lampy można dostosować do niemal każdego stylu. Ale warto zwrócić uwagę na samą ofertę. Na co warto zwrócić uwagę?
  • sprawność lampy i czy jest kompletna
  • czy klosze nie są uszkodzone, bo kupno takich samych starodawnych kloszy jest praktycznie nie możliwe
  • czy gniazda elektryczne są dostosowane do dzisiejszych standardów pod moc potrzebnych żarówek?
  • jeśli kupujemy lampę z abażurem, to czy abażur nie jest uszkodzony? (odpowiedni abażur czasem jest nie do zdobycia)
  • jaka jest wtyczka i czy będzie pasowała do standardowych gniazdek?
Te wszystkie informacje sprawią, że antyczne lampy zapewnią nie tylko piękne oświetlenie lub doświetlenie pomieszczenia, ale też będą udaną i funkcjonalną inwestycją.

kinkiety Belle Epoque
Na fotografii widzimy gazowe kinkiety z okresu Belle Epoque, z czasem przerobione na elektryczne


stare lampy na biurko
Na fotografii widzimy starodawne lampy na biurko, zwane bankierskie lub biblioteczne.

Autor:antyki.eu