Zakochaj się w stylu art déco

Meble w stylu art déco są swoistą obietnicą luksusu i ekstrawagancji niezwykłego okresu, jakim było dwudziestolecie międzywojenne. Jeśli zamarzymy o wnętrzach rodem z „Wielkiego Gatsby’ego”, to pomogą go wyczarować właśnie meble w stylu art déco. Zapraszamy do intrygującego świata designu z lat 20-tych ubiegłego stulecia. Poznaj najważniejsze cechy tego jednego z najważniejszych stylów w sztuce, architekturze oraz wzornictwie.

Meble w stylu art déco – poznaj ich historię

Styl art déco narodził się w 1919 roku. Niemal szturmem zdobył architekturę, malarstwo, grafikę i meble i pozostał na dwie kolejne dekady. Był swoistą reakcją na secesję, czyli okres art nouveau, który panował na przełomie XIX i XX wieku. Art déco miał zastąpić niezdyscyplinowaną przestrzennie, wolną sztukę matematycznymi ramami. Pod koniec lat dwudziestych styl secesyjny wyróżniał się takimi cechami, jak:
  • płynność linii,
  • roślinna ornamentyka
  • pastelowe, delikatne barwy.
W odpowiedzi na tę lekkość i emferyczność artyści art déco zaproponowali matematyczną prostotę, która została zamknięta w geometrycznych kształtach, symetrię, a także zdecydowane i wyraziste kolory oraz funkcjonalność. Estetyka nowej stylistyki wpisywała się i świetnie wkomponowywała w epokę pełną nowoczesnych wynalazków, a także dopiero co rodzącej się kultury masowej. Uznaje się nawet, że to właśnie art déco dał początek wzornictwu przemysłowemu, a z wzornictwa przemysłowego narodziła się sztuka i produkcja masowa.

Meble w stylu art déco – cechy szczególne

Meble art déco określane są nieraz jako "klasyczna nowoczesność", która łączy zamiłowanie do luksusu i blichtru, przejawiając się w wysokiej jakości materiałów, symetrii i geometryzacji przestrzeni.

Przedmioty z tej epoki są jednocześnie bardzo funkcjonalne i piękne. Meble art déco mają naturalny, drewniany fornir, a często są lakierowane. Fronty mebli mogą przybierać geometryczne szlify lub wzory, złote zdobienia. Zdarzają się również szklane i lustrzane zdobienia. Wyjątkowe stoliki kawowe, które ukochała sobie tamta epoka, wyróżniają się naturalnymi marmurowymi lub onyksowymi blatami. Art déco zawsze stawia się na wysokiej jakości, ekskluzywne materiały, dlatego meble wykonywane były z egzotycznych gatunków drewna w intensywnych kolorach. Funkcjonalność i wygoda to dwie kolejne cechy tego stylu. Przejawiały się choćby w tym, że siedziska krzeseł lub sofy obite były się miękką skórą lub mięsistymi tkaninami takimi jak: aksamit lub welur. Tkaniny musiały mieć wyraziste kolory: brąz, bordo, butelkowa zieleń. We wnętrzu art déco nie mogło zabraknąć metalu. Metal był oznaką czasu, a przede wszystkim nowoczesności w latach 20. ubiegłego stulecia. Metalowe były przede wszystkim elementy konstrukcyjne mebli lub akcesoriów. Charakteryzowały się chromowaną i mocno wypolerowaną powierzchnią. Stawiano też na kontrast: faktur i wykończenia elementów, by uzyskać wyjątkowo oryginalne efekty dekoracyjne. Uporządkowana geometria stylu nie ucieka od zdobień. Ale ornamentyka różni się od barokowych czy secesyjnych zdobień. Jest prosta, a także bardzo powtarzalna. Opiera się głównie na geometrycznych schematach. W meblach i dodatkach artyści tej epoki chętnie stosowali na przykład greckie meandry lub plecionki. Motywy zdobnicze są stosowane na meblach w postaci intarsji i przedmiotach dekoracyjnych. W wielu eleganckich wnętrzach prawdziwą ozdobą są czarno-białe marmurowe mozaiki na posadzkach o bardzo eleganckich formach.

Do jakich wnętrz pasują meble art déco?

Nowoczesne wnętrza kłaniają się pięknym meblom z epoki art déco. I choć styl jest wymagający, zupełnie odmienny od popularnego minimalizmu czy boho, to warto spróbować wprowadzić do wnętrza jego elementy takie jak antyczne meble, które oferuje nasz antykwariat online. Do jakich współczesnych aranżacji będą pasować meble i dodatki w stylu art déco?
  • Zakochany w nich jest popularny styl glamour. Dlaczego? Ponieważ z art déco łączy go wprost zamiłowanie do luksusu. Tu sprawdzą się wszelkie zdobienia w postaci złotych elementów, przeszklonych blatów i aksamitnych czy welurowych materiałów.
  • Styl vintage jest dla miłośników klasyki, którzy kochają klimat minionych epok, uwielbiają zbierać stare przedmioty z duszą - meble art déco wzbogacą każdą aranżację w stylu vintage.
  • Styl eklektyczny – czyli mieszanie stylów pod kontrolą. Meble art déco mogą więc stać się intrygującym dodatkiem lub stanowić główny element aranżacji bazowej.
W ofercie naszego sklepu znajduje się oświetlenie w stylu art déco oraz interesujące dodatki w postaci np. zegarów z epoki.