Barok

2022-09-30 09:14:00
Barok

Monumentalnie i bogato, czyli meble w stylu barokowym

Pierwsze skojarzenia z barokiem to określenia takie, jak: monumentalizm i przepych. Barok był i będzie też jednym z najważniejszych europejskich nurtów w architekturze, meblarstwie i sztuce. Dlatego, gdy myślimy więc o tym, co ma nam do zaoferowania internetowy sklep ze starociami – widzimy w pierwszej kolejności meble w stylu barokowym. Jakie są cechy stylu barokowego? Czym wyróżniają się meble?

Kilka słów o epoce baroku

Barok narodził się we Włoszech. Początki epoki historycy datują na koniec XVI wieku. W wieku XVII natomiast barok opanował całą Europę. Królował zwłaszcza we Francji będącej pod rządami Ludwika XIV. Był to czas, w którym rzemiosło przeżywało swój największy rozkwit. Powstawały liczne dzieła sztuki, artystyczne prawdziwe perełki również w sztuce użytkowej. Warto tutaj zaznaczyć, że choć barok z czasem został wyparty przez inne style, to każdy z nowych trendów nosił w sobie jego piętno – w mniejszym czy większym zakresie estetycznym. Jakie są najważniejsze cechy stylu barokowego?

Jakie cechy ma styl barokowy?

Skoro na początku stwierdziliśmy, że barok jednoznacznie kojarzy się z przepychem i monumentalizmem, to nie ma tu ani odrobiny przesady. Są to bowiem najważniejsze cechy tego stylu. Przepych był wręcz wszechobecny. Przejawiał się przede wszystkim w bogactwie różnego rodzaju zdobień i złoceń. Lubowano się w kontrastach, a także tworzono monumentalne i bardzo oryginalne formy. W sztuce hołubiono dynamizm, bardzo ważna była teatralność i ruch. Nie brakowało również licznych nawiązań do sztuki antyku i religii. Barok uznaje się styl radosny, ale też i nieco patetyczny, przesycony dekoracyjnością i czasami zbyt ciężki od niej. Z drugiej strony jest tak oryginalny, że nie sposób przejść obok niego obojętnie. Kunsztem i realistyczna dokładność jest po prostu mistrzostwem samym w sobie. W tym okresie sztukę tworzyli między innymi: Michał Anioł, Caravaggio, Tycjan i Paolo Veronese, Diego Velázquez i Rubens.

Wyjątkowe meble w stylu barokowym

Barok przede wszystkim wprowadził wiele nowości. Inaczej spostrzegano architekturę, ale i przedmioty użytkowe, które były traktowane jak dzieła sztuki, a ich funkcjonalność schodziła na drugi plan. Meble w stylu barokowym były monumentalne i wyjątkowo bogato zdobione. We wnętrzach barokowych pojawiły się nowe formy i sprzęty. Lubowano się między innymi w komodach, czyli szafkach z szufladami. Tworzono stylowe szyfoniery, które były odrobinę węższe i wyższe od klasycznych komód. Powstawały bogato zdobione szafy jedno- i dwukondygnacyjne. Klasykiem były eleganckie biurka i sekretery. Rzemieślnicy nie zapominali o meblach do siedzenia. W tym okresie powstały szerokie, dwuosobowe fotele (berżery i markizy) i krzesła barokowe. Dominującym materiałem było drewno. Wykorzystywano przede wszystkim orzech, klon i sosnę. Fotele i sofy obijano eleganckim aksamitem, a także naturalną skórą oraz ozdobnymi tkaninami haftowanymi lub nawet gobelinem. Wyjątkowe były też zdobienia, jakie miały meble barokowe. Wytwarzano je z takich materiałów jak: laka, agat, onyks, marmur i alabaster.

W naszym sklepie antyki.eu można znaleźć oświetlenie i meble wykonane w stylu barokowym. W ofercie są oryginalne barokowe kinkiety i żyrandole. Są też dostępne fikuśne stoliki zdobione onyksem, kwietniki czy pałacowy gazetnik. Zapraszamy do zapoznania się z bogatym asortymentem, jaki oferuje nasz internetowy sklep ze starociami.

Autor:antyki.eu