Styl vintage i styl retro to dwa różne podejścia do aranżacji wnętrz, chociaż często bywają mylone ze sobą.

Styl vintage odnosi się do mebli, dodatków i innych przedmiotów z poprzednich dekad, zwłaszcza z lat 20., 30., 40. i 50. XX wieku. W takim wnętrzu dominują oryginalne, starsze przedmioty, które wprowadzają do pomieszczenia ciepły, nostalgiczny klimat. Charakterystyczne dla stylu vintage są naturalne materiały, jak drewno, skóra, tkaniny z bawełny i lenu oraz stonowane kolory, takie jak beż, brąz, szary, granat, zieleń i bordo.

Styl retro natomiast to podejście, które odnosi się do trendów z przeszłości, ale jest bardziej ogólne i nie skupia się na konkretnych dekadach. W takim wnętrzu często używa się kolorów, które były popularne w latach 60. i 70., takie jak brzoskwinia, zieleń miętowa, turkus czy fuksja. Meble i dodatki są często nawiązaniem do popkultury tamtych czasów, z charakterystycznymi kształtami i motywami. W stylu retro ważne są również elementy przypominające technologię tamtych czasów, takie jak gramofony, telewizory czy telefony.

Podsumowując, styl vintage i styl retro różnią się od siebie odwołaniami do konkretnych dekad i podejścia do aranżacji. W stylu vintage skupia się się na oryginalnych, starszych przedmiotach, a styl retro to bardziej ogólna moda z przeszłości.