Lampy w stylu retro i vintage nawiązują do estetyki przeszłości, ale różnią się od siebie w kilku aspektach.

Lampy w stylu vintage charakteryzują się nawiązaniem do estetyki z początku XX wieku, w szczególności do lat 20. i 30. Charakterystyczne dla tego stylu są materiały, takie jak mosiądz, miedź, szkło, drewno i ceramika, a także oryginalne kształty, takie jak lampy biurkowe z regulowanym ramieniem, klosze w kształcie dzwonów lub cylindrów. Lampy w stylu vintage są często ozdobione motywami roślinnymi lub geometrycznymi.

Lampy w stylu retro natomiast nawiązują do stylu z lat 50. i 60. XX wieku. Charakterystyczne dla tego stylu są kształty wykorzystywane w projektowaniu lamp, które mogą być bardziej futurystyczne i geometryczne niż w przypadku lamp w stylu vintage. Materiały, takie jak chrom, tworzywa sztuczne, a także skóra, są często stosowane w lampach w stylu retro. Lampy te często posiadają ostre krawędzie i wyraźne linie, a także są ozdobione kolorowymi abażurami.

Podsumowując, chociaż lampy w stylu retro i vintage nawiązują do estetyki przeszłości, to różnią się od siebie materiałami, kształtami oraz stylem dekoracyjnym, którym nawiązują. Lampy w stylu vintage są charakterystyczne dla lat 20. i 30. XX wieku, a lampy w stylu retro nawiązują do lat 50. i 60. XX wieku.