Jak dobrać żarówki do antycznych lamp?

2023-08-22 09:22:00
Jak dobrać żarówki do antycznych lamp?

Współczesny design wnętrz coraz częściej sięga do klasyki, odnawiając antyczne przedmioty i nadając im nowe życie. Jednym z najbardziej popularnych elementów dekoracyjnych z przeszłości są antyczne lampy. Aby jednak świeciły one pełnym blaskiem, warto wiedzieć, jak dobrać do nich odpowiednie żarówki. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę.

1. Rodzaj trzonka

Przed zakupem żarówki ważne jest, aby sprawdzić rodzaj trzonka w lampie. Wiele antycznych lamp posiada nietypowe trzonki, które mogą być trudno dostępne na rynku. Najpopularniejsze to:

  • E27 – szeroki gwint śrubowy,
  • E14 – wąski gwint śrubowy,
  • B22 – gwint bagnetowy.

2. Rodzaj i barwa światła

Dobierając żarówkę do antycznej lampy, warto zwrócić uwagę na rodzaj oraz barwę światła. Dla lamp z epoki wiktoriańskiej czy art deco idealnie sprawdzi się ciepła, złocista barwa światła, która podkreśli charakter tych przedmiotów. Z kolei dla lamp secesyjnych czy modernistycznych można wybrać bardziej neutralne barwy.

3. Moc żarówki

Antyczne lampy często nie są przystosowane do współczesnych, wysokich mocy żarówek. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić maksymalną dopuszczalną moc żarówki dla danej lampy. Zbyt mocna żarówka może przegrzewać lampę, co może prowadzić do jej uszkodzenia.

4. Typ żarówki

Chociaż klasyczne żarówki wolframowe idealnie komponują się z antycznymi lampami, warto rozważyć zakup żarówek LED. Są one bardziej energooszczędne i trwałe. Dostępne są też w różnych kształtach i barwach światła, co pozwala dopasować je do każdego rodzaju lampy.

5. Estetyka żarówki

Często w antycznych lampach żarówka jest widoczna. Dlatego warto zwrócić uwagę na jej wygląd. Obecnie na rynku dostępne są żarówki LED imitujące klasyczne żarówki z widocznym filamentem, które idealnie komponują się z antycznym designem.

6. Częstotliwość użytkowania

Jeżeli antyczna lampa ma służyć głównie jako dekoracja i będzie używana okazjonalnie, możemy pozwolić sobie na zakup żarówki o krótszej żywotności, ale bardziej dekoracyjnej. Natomiast jeśli planujemy używać lampy codziennie, warto zainwestować w żarówkę o dłuższej żywotności.

7. Uwaga na abażury z materiału!

Należy zwrócić szczegulną uwagę na lampy z abażurami. Jeżeli użyjemy za mocną żarówkę to abażur może zostać odkształcowny od temperatury lub nawet przepalony. W ekstremalnych przypadkach, może dojść do pożaru!

Podsumowanie

Wybierając żarówkę do antycznej lampy, warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów, takich jak rodzaj trzonka, moc, barwa i rodzaj światła, oraz estetyka samej żarówki. Dzięki temu nasza antyczna lampa nie tylko będzie pięknie prezentować się w wnętrzu, ale też będzie służyć przez wiele lat.

dobór żarówek do antycznych lamp

Autor:Antyki.eu