Jak podłączyć żyrandol tak, aby świeciła co druga żarówka?

2023-12-12 10:53:00
Jak podłączyć żyrandol tak, aby świeciła co druga żarówka?

Podłączenie żyrandola tak, aby świeciła co druga żarówka, wymaga pewnej wiedzy z zakresu elektryki i bezpieczeństwa.
To jest poradnik jak to można wykonać samemu, ale wskazane jest aby podłączenie takie wykonał elektryk-fachowiec.

UWAGA WAŻNE! Z gniazdka w ścianie (włącznik/wyłącznik) do sufitu muszą być wyprowadzone 3 lub 4 żyły (kable pojedyńcze)  - jeżeli masz w suficie kabel z 2 żyłami to nie ma takiej możliwości abyś mogł podłączyć tak żeby w żyrandolu świeciła co druga żarowka!

Należy pamiętać, że prace związane z elektryką mogą być niebezpieczne i jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnego elektryka. Oto ogólne wskazówki, jak można to zrobić:

Przygotowanie:

  1. Wyłącz zasilanie: Zanim rozpoczniesz pracę, upewnij się, że wyłączyłeś zasilanie do żyrandola na głównym wyłączniku lub bezpieczniku.
  2. Zdobądź odpowiedni żyrandol: Żyarndol taki musi mieć wypuszczone 3 lub 4 żyły. Jeżeli żyrandol ma 2 żyły to trzeba go przerobić na 3 lub 4 żyłowy, w innym razie takie podlączenie nie jest możliwe. Żyrandole muszą mieć niezależne obwody dla różnych grup żarówek.

Proces podłączenia:

  1. Zidentyfikuj obwody: Zazwyczaj żyrandole mają jeden wspólny przewód neutralny (zwykle koloru niebieskiego lub czarnego - ale antyczny żyrandole najczęściej mają kable tego samego koloru!) i jeden lub więcej przewodów fazowych (często czerwonych lub brązowych). Aby świeciła co druga żarówka, żyrandol musi mieć oddzielne obwody dla każdej grupy żarówek.

  2. Zmodyfikuj połączenia żarówek: Jeśli żyrandol ma oddzielne obwody, możesz zmodyfikować połączenia tak, aby każda grupa żarówek była podłączona do osobnego obwodu. Oznacza to, że będziesz musiał przeprowadzić dodatkowy przewód fazowy do wybranych żarówek.

  3. Sprawdź kompatybilność z przełącznikiem: Jeśli chcesz mieć możliwość kontrolowania każdej grupy żarówek niezależnie, upewnij się, że masz odpowiedni przełącznik (np. podwójny przełącznik) w ścianie. Może być konieczna jego wymiana lub modyfikacja.

Bezpieczeństwo:

  • Bezpieczeństwo przede wszystkim: Jeśli nie jesteś pewny, jak wykonać tę pracę, zdecydowanie zaleca się skorzystanie z usług wykwalifikowanego elektryka. Prace elektryczne niosą ze sobą ryzyko porażenia prądem i pożaru.

  • Konsultacja z ekspertem: Przed przystąpieniem do pracy skonsultuj się z elektrykiem, aby upewnić się, że wszystko zostanie wykonane prawidłowo i bezpiecznie.

Podsumowując, chociaż teoretycznie jest to możliwe, wymaga to odpowiedniej konstrukcji żyrandola, umiejętności elektrycznych i przestrzegania ścisłych zasad bezpieczeństwa. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zawsze warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty.

Przykładowe podłączenie żyrandola tak aby świeciły wszystkie żarówki lub co druga żarowka:

1.Na tym zdjęciu widzimy sposób podłączenie tak aby świeciły wszystkie żarówki:



2.Na tym zdjęciu jest pokazane podłączenie aby świeciła co druga żarówka:

podłączenie starych lamp

Autor:Antyki.eu