Mid-century Modern - powrót do lat 50. i 60.

2023-08-18 14:56:00
Mid-century Modern - powrót do lat 50. i 60.

"Mid-century Modern", czyli środkowy wiek nowoczesności, to styl, który zdobył popularność w latach 50. i 60. XX wieku, głównie w Stanach Zjednoczonych. Ten unikalny i zarazem ponadczasowy styl wnętrzarski i projektowania mebli czerpie inspiracje zarówno z modernistycznych tendencji, jak i bardziej organicznych form charakterystycznych dla tego okresu.

Główne cechy stylu Mid-century Modern:

  1. Proste linie: Meble i dodatki w stylu Mid-century Modern cechują się prostymi, ale eleganckimi liniami. Design jest minimalistyczny, ale nie brakuje mu wyrafinowania.

  2. Funkcjonalność: Przede wszystkim meble miały być funkcjonalne. W tym stylu nie ma miejsca na niepotrzebne ozdoby czy zbędne elementy. Każdy przedmiot ma swój cel i jest zaprojektowany tak, aby był jak najbardziej praktyczny.

  3. Organiczne kształty: Mimo dominującego minimalizmu, formy mebli są często inspirowane naturą. Wzory i kształty są płynne i organiczne.

  4. Innowacyjne materiały: Era, w której powstał ten styl, była okresem wielu innowacji technologicznych. W designie zaczęto wykorzystywać nowe materiały, takie jak plastik, stal nierdzewna czy szkło hartowane.

  5. Kontrast materiałów: W jednym przedmiocie często łączono różne materiały, takie jak drewno z metalem lub szkłem.

  6. Jasne kolory: Wzory i kolory były odważne, żywe i często kontrastujące. Mimo dominującego minimalizmu w formie, kolor mógł być naprawdę śmiały.

  7. Integracja z naturą: W architekturze charakterystyczne dla tego stylu są duże przeszklenia, które łączą wnętrze z zewnętrzem, tworząc płynne przejście między przestrzenią domu a otaczającą go przyrodą.

Styl Mid-century Modern to połączenie funkcjonalności z estetyką. Choć ma swoje korzenie w połowie XX wieku, do dziś jest uważany za jeden z najbardziej ponadczasowych stylów w designie wnętrz. Jego uniwersalność i elegancja przyciągają zarówno miłośników retro, jak i zwolenników nowoczesnego designu. Jest to idealny styl dla tych, którzy szukają równowagi między formą a funkcją, między tradycją a nowoczesnością.

Autor:Antyki.eu