Oświetlenie salonu jest bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrz. W zależności od preferencji i stylu dekoracji, można wybrać różne rodzaje lamp, które wpłyną na wygląd i atmosferę pomieszczenia. Poniżej przedstawiam kilka porad dotyczących oświetlenia salonu oraz opisuję kilka popularnych rodzajów lamp.

  1. Planowanie oświetlenia - przed zakupem lamp do salonu warto dobrze przemyśleć plan oświetlenia i zastanowić się, jakie funkcje ma pełnić każda lampa. W salonie warto zadbać o oświetlenie ogólne, które zapewni jasność i równomierne rozproszenie światła w całym pomieszczeniu, a także o oświetlenie punktowe, które skupi się na konkretnych elementach dekoracyjnych, takich jak obrazy, półki czy rośliny. Oświetlenie punktowe można uzyskać za pomocą kinkietów, lamp stołowych, lamp stojących czy reflektorów.

  2. Oświetlenie sufitowe - to podstawowe źródło światła w salonie, które powinno zapewnić odpowiednie nasłonecznienie pomieszczenia. Najczęściej wykorzystywane są plafony, żyrandole lub halogeny, które są stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Plafony i żyrandole warto dobierać zgodnie z wielkością pomieszczenia. Im mniejszy pokój, tym mniejsze lampy. W większych pomieszczeniach można postawić na większe modele, które będą stanowić dekoracyjny element wnętrza.

  3. Lampy sufitowe z abażurem - to bardzo popularne rozwiązanie w salonach, zwłaszcza w stylu klasycznym lub eleganckim. Abażur pozwala na delikatne rozproszenie światła, co tworzy przyjemną atmosferę w pomieszczeniu. Warto pamiętać, że kolor abażuru powinien harmonizować z pozostałymi kolorami w pomieszczeniu.

  4. Lampy stołowe - to bardzo praktyczne źródło światła, które sprawdzi się przy kanapie lub fotelu. W salonie można postawić na lampy stołowe o różnych kształtach i rozmiarach, które będą się dobrze komponować z pozostałymi elementami dekoracyjnymi. Najpopularniejsze są lampy z abażurem, które dają delikatne, rozproszone światło.

  5. Lampy stojące - to bardzo uniwersalne źródło światła, które można dowolnie przemieszczać w pomieszczeniu. W salonie warto postawić na lampy stojące o ciekawym designie, które stanowią element dekoracyjny wnętrza.