Plafony: Lampy na Sufit czy na Ścianę? Rozwiązujemy Wątpliwości

2023-10-11 16:44:00
Plafony: Lampy na Sufit czy na Ścianę? Rozwiązujemy Wątpliwości

Plafony to jeden z tych elementów oświetleniowych, które zawsze wzbudzają pewne wątpliwości. Często spotykane w różnych kontekstach i aranżacjach wnętrz, mogą być montowane zarówno na suficie, jak i na ścianie. Skąd więc bierze się tyle niejasności? W tym artykule postaramy się wyjaśnić, co to są plafony i gdzie najlepiej je umieścić.

Co To Są Plafony?

Plafony to rodzaj lamp sufitowych lub ściennej, w którym źródło światła jest umieszczone w obudowie o płaskim lub lekko wypukłym kształcie. Obudowa ta może być wykonana z różnych materiałów, takich jak szkło, metal, czy plastik, i często jest zdobiona różnego rodzaju ornamentami lub wzorami.

Plafony na Suficie

Zalety

  • Optymalne wykorzystanie przestrzeni: Plafony sufitowe są idealne dla pomieszczeń z niskimi sufitami, gdzie wiszące lampy byłyby niewłaściwe.

  • Równomierne rozproszenie światła: Dzięki płaskiej obudowie, światło jest równomiernie rozproszone po całym pomieszczeniu.

Wady

  • Mniej efektowne: W porównaniu z żyrandolami czy lampami wiszącymi, plafony sufitowe są zazwyczaj mniej efektowne i dekoracyjne.

Plafony na Ścianie

Zalety

  • Oświetlenie akcentowe: Plafony ścienne doskonale nadają się do stworzenia oświetlenia akcentowego, które podkreśli wybrane elementy wnętrza.

  • Elastyczność: Mogą być umieszczone na różnych wysokościach, co daje dużą swobodę w aranżacji oświetlenia.

Wady

  • Mniejsza moc oświetleniowa: Zazwyczaj plafony ścienne nie są głównym źródłem światła w pomieszczeniu i służą raczej jako dodatkowe oświetlenie.

Czy Są Uniwersalne Plafony?

Tak, istnieją plafony, które można montować zarówno na suficie, jak i na ścianie. Wszystko zależy od konkretnego modelu i jego specyfikacji. Dlatego przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z instrukcją montażu i zaleceniami producenta.

Plafony to wszechstronne elementy oświetleniowe, które mogą być montowane zarówno na suficie, jak i na ścianie. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i charakterystyki pomieszczenia. Niezależnie od tego, gdzie je umieścisz, plafony zawsze będą praktycznym i estetycznym rozwiązaniem oświetleniowym w Twoim domu.

plafony vintage

Autor:Antyki.eu