Secesja – o pięknej epoce słów kilka

Secesję określa się jako nową sztukę pochodzącą z pogranicza dwóch wieków: XIX i XX. Jej rozkwit przypadł na lata 1890-1910. Jako styl była krótka i wyjątkowo ekspresyjna. Dała początek nurtowi artystycznej awangardy europejskiej i światowej… Gdzie narodził się i czym charakteryzował się ten styl?

Secesja - krótka historia

Secesja jest kierunkiem w sztuce. Rozwijała się na przełomie XIX i XX wieku, a szczyt popularności tego nurtu przypadł na rok 1900. Wtedy to w Paryżu miała miejsce słynna Wystawa Światowa. To wydarzenie artystyczne wylansowało główne założenia secesji.

Sama nazwa kierunku wywodzi się od łacińskiego słowa secessio, które oznacza „odejście”. Secesja miała być właśnie takim symbolem odejścia od skostniałego akademizmu, porzuceniem jego formalnych cech i ucieczką od nudy. I tak właśnie wiosną w 1892 roku setka twórców, którzy byli niechętni historyzmowi, eklektyzmowi i akademizmowi odeszła z konserwatywnego Monachijskiego Zrzeszenia Artystów. Założyli oni własne stowarzyszenie, które zostało nazwane Secesją Monachijską. W następnych latach tworzyły się grupy artystyczne tego typu. Powstała Secesja Wiedeńska i Secesja Berlińska. Grupy te przypieczętowały określenie secesją nowej estetki.

Secesję zalicza się do epoki modernizmu i co ciekawe na świecie miała różne nazwy. We Francji nazywano ją Art Nouveau. W Niemczech był to Jugendstil, a w Austrii Sezession. Natomiast Włosi mówili na nią stile floreale lub stile Liberty. W Anglii panował Arts and Crafts movement (choć niektórzy badacze twierdzą, że były to dwa odrębne kierunki w sztuce, choć panowały w tym samym czasie), a w Hiszpanii modernismo. Choć nazewnictwo było różne, to w każdym miejscu bazowe cechy i założenia tego nurtu były takie same. Przede wszystkim łączył różne dziedziny sztuki: malarstwo, grafikę projektową, projektowanie odzieży, meblarstwo, architekturę oraz rzeźbę.

Styl secesyjny, czyli jaki?

Styl secesyjny jest tak oryginalny, że z jego rozpoznaniem nie powinno być żadnego problemu. Secesja jest bardzo charakterystyczna, przede wszystkim wyjątkowo zdobna, ale i lekka, opierająca się na powtarzalnych motywach. Wykorzystuje kształty falistych linii, które są niezwykle eleganckie, ale też i nawiązujące do świata przyrody. Pojawiają się więc organiczne kształty, ulubione motywy roślinne, ornamenty zainspirowane sztuką Dalekiego Wschodu rodem z egzotycznej Japonii. Króluje asymetria i swoboda w komponowaniu przedstawień. Wszystko to sprawia, że secesja jest stylem bardzo wytwornym, lekkim i przede wszystkim eleganckim, który też kocha szlachetną kolorystykę:
  • subtelne pastele,
  • czerń
  • złoto spatynowane.

Secesyjne meble i lampy – cechy charakterystyczne

Styl secesyjny tak w malarstwie czy rzeźbie jak i w sztuce użytkowej wiąże się przede wszystkim z charakterystyczną giętką i ruchliwą linią, a także z ornamentem roślinnym, zwierzęcym oraz abstrakcyjnym i geometrycznym zdobieniem. Zdobienia te umieszczano na gładkich płaszczyznach. Stosowano tutaj intarsje, inkrustacje, szlify oraz kryształowe szyby, które tworzyły ozdobne witraże. Secesja wyznaczała też nowe kształty mebli secesyjnych, z których część charakteryzowała się prostą formą, gdzie ważny był kształt i linia, a nie sama dekoracja. Ta różnorodność wynikała z wielości źródeł i narodowych trendów. Na secesję polską szczególnie oddziaływały secesja austriacka i niemiecka: Jugendstil. I tak wiedeńska secesja zakochała się w prostych liniach, figurach i bryłach geometrycznych. Ornamentyka miała kształt geometryczny, rzadziej florystyczny. Natomiast Jugendstil (Berlin, Monachium) promował ornament roślinny – często przestylizowany do granic abstrakcji, bogate zdobienia oraz giętką linię.

Warto też wiedzieć, że meble secesyjne miały bardziej masowy, użytkowy charakter. Jednocześnie stawiano w nich na oryginalność oraz bardzo dużą rolę odgrywała estetyka.

W ofercie naszego sklepu antyki.eu znajdziesz oświetlenie i meble w stylu secesyjnym oraz oryginalne przedmioty z epoki, które na pewno staną się niekwestionowaną ozdobą w Twoim domu. Mamy dla Ciebie świeczniki, kinkiety dla prawdziwego konesera antyków, przepiękne żyrandole, które doskonale wpisują się w estetykę Belle Epoque.