Styl boulle, czyli rodzinna tradycja meblarska

Styl boulle pojawił się w aranżacji wnętrz za sprawą francuskiej rodziny o tym samym nazwisku. Ich twórczość jest mocno powiązana z ebenistyką, czyli sztuką tworzenia mebli. Oczywiście nie chodzi o zwykłe szafy, które znajdziemy dziś w każdej sieciówce. Wręcz przeciwnie to unikatowe modele z bardzo bogatym zdobieniem. Zatem to idealna gratka dla wszystkich miłośników antyków i przepychu.

Co pozostawił po sobie Charles Andre Boulle?

Charles Andre Boulle był ebenistą, a dzisiaj nazwalibyśmy go projektantem mebli. W swojej dziedzinie i twórczości reprezentował klimat dworski francuskiego króla Ludwika XIV. Zatem jego produkty wykazywały sporą namiastkę przepychu i pałacowej elegancji. Wszystko to miało swój wyraz poprzez zastosowanie ornamentów z brązu, kości słoniowej, masy perłowej i szylkret. Ten ostatni był niezwykle ekskluzywnym surowcem, ponieważ pochodził z tropikalnych raf koralowych. Jego artystyczna dusza ma swoje uosobienie w Polsce. Biurko podarowane królowi Janowi III Sobieskiemu możemy podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Co ważne, jego pomysły są stosowane do dnia dzisiejszego. W końcu styl nowoczesny korzysta z lustrzanego zdobienia mebli. Ten rodzaj zdobienia zapoczątkował właśnie Boulle. Wpływ artysty był tak duży, że współcześnie wyróżniamy osobny styl boulle. Czym się charakteryzuje? W autorskich projektach ebenisty odszukamy głównie nawiązania do baroku i klasycyzmu. Jego technikę możemy określić nawet nieco wyrafinowaną. Jak współcześnie kontynuowana jest jego twórczość?

Dlaczego meble boulle są wyjątkowe?

Na wyjątkowość mebli boulle bez wątpienia należy trudna dostępność do tych produktów. Mimo wszystko warto poszukać dobrego warsztatu, lub sklepu z antykami, który oferuje produkty kontynuatorów tej idei aranżacyjnej. Co ją wyróżnia? Przede wszystkim bogate zdobienie. Drewno staje płótnem do tworzenia licznych i precyzyjnych ornamentów, co całości daje spektakularny efekt. Zatem każdy z tych mebli stanowi prawdziwe dzieło sztuki. Nie bez znaczenia pozostaje sam materiał. Styl boulle wykorzystuje wyłącznie trwał i tym samym luksusowe surowce, w tym egzotyczne gatunki drzew i metale szlachetne.

Styl boulle całkowicie odmienia wnętrza, które momentalnie zyskują elegancki, wytworny i pałacowy klimat. W standardowym asortymencie zwykle znajdujemy stoliki, skrzynie, szafki, a także kredensy zachowanie w tej stylistyce. Co ważne, bogate zdobienie nie oznacza w tym przypadku kiczu. Głównie ze względu na idealnie połączenie kolorystyczne tj. czerń, brąz, złoto i czerwień. Z pewnością pierwsze skojarzenie związane z taką paletą barw to dwór. Oczywiście ta myśl jest poprawna, ponieważ sam Boulle tworzyła swoje meble z takim przeznaczeniem.

Meble w stylu boulle są wykonane z solidnych surowców. Dlatego też posłużą nam na lata. Oprócz tego solidne wykonanie wpływa na sam efekt. Każdy z nas chce w swojej przestrzenii uniknąć kiczu. Wówczas jedynym słusznym rozwiązaniem okazuje się porządne umeblowanie. Dzięki temu zaoszczędzimy na dodatkowych dekoracjach, które miałyby uzupełniać proste i sieciówkowe szafki. Styl boulle sam w sobie łączy funkcjonalność z estetyką.

Do jakich wnętrz pasuje styl boulle?

Styl boulle to nietypowy rodzaj wzornictwa na meblach. Prezentuje się niezwykle luksusowo. Jednak osiągnięcie tego efektu jest powiązane z aranżacją całego domu. W końcu nie postawimy bogato zdobionego kredensu w minimalistycznej kawalerce. Wszystko powinno ze sobą współgrać. W związku z tym styl boulle sprawdzi się głównie dla klimatów dworskich. Jeśli planujesz w swoim domu wystawne żyrandole, otwartą przestrzeń, obrazy, czy klasyczne ornamenty, to meble w stylu boulle idealnie się sprawdzą.

Przykładowa aranżacja w stylu boulle mogłaby opierać się o bogatą zdobioną komodę. Nad nią powinno zawisnąć lustro w złotej ramie. Dookoła solidny zestaw z drewnianym stolikiem i dwoma wygodnymi antycznymi fotelami. Uwieńczeniem byłby wówczas efektowny żyrandol dworski z kryształami. Taka aranżacja oczywiście wymaga odpowiedniej przestrzenii, dlatego sprawdz się w większych domach. Nawet, jeśli Twoja przestrzeń powstała z myślą o nowoczesnym designie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przemienić ją w pałacową inspirację boulle. Co więcej, ciepłe światło, przytulne meble i ciekawe wzornictwo tworzą razem wyjątkowy klimat domu. Od razu przyjemniej się tu odpoczywa, a także spędza czas z najbliższymi.

Na zdjęciu pod spodem, przykład wzornictwa Boulle:

wzory Boulle