Narodziny stylu Louis Philippe

Obecny jest przede wszystkim w architekturze. Pochodzi się jak zwykle w przypadku sztuki we Francji, a dokładnie na dworze króla Ludwika Filipa I. Zawiera w sobie połączenie eklektyzmu, neoklasycyzmu, czy gotyku. Śmiało możemy również określić ten nurt jako syntezę tych najbardziej eleganckich, pałacowych i luksusowych. Narodziny tej sztuki oznaczają również powstawanie mebli na szerszą skalę, które tym samym są dostępne dla coraz szerszego grona ludzi.

Skąd pochodzi styl Louis Philippe?

Nazwa stylu pochodzi od nazwiska wówczas panującego francuskiego króla Ludwika Filipa. Był to moment, w którym nowa klasa zamieszkująca paryskie apartamenty stała się liczna. W związku z tym każdy z nich chciała umeblować własny metraż. Wówczas zaczęto odchodzić od bogatego i tym samym czasochłonnego zdobienia. Na wartości zyskały meble, które były proste, eleganckie i szybkie w produkcji.

Co więcej, okazało się, że fotele, krzesła, łóżka, czy kanapy bez wyrafinowanych zdobień są wygodniejsze. Z pewnością na rozwój styl Louis Philippe wpłynęła nie tylko struktura społeczna, lecz także kwestia funkcjonalności. Pomimo ograniczenia ornamentów nie zrezygnowano z jakościowych i trwałych surowców, w tym mahoń i marmur. Drewno w połączeniu z naturalnymi kamieniami nie odstawały od luksusowych mebli w innych stylach.

Czym wyróżnia się styl Louis Philippe?

Styl Louis Philippe to połączenie klasycyzmu z minimalizmem. Rezygnacja ze zbędnych zdobień stała się praktyczna, a tym samym powszechna. Symbolami tej aranżacji stał się fotel Volter (z wysokim oparciem) i okrągły fotel z frędzlami, zwany ropuchą. Co więcej, każdy z nas kojarzy charakterystyczny stół do gry z zielonym materiałem. To również wytwór tego stylu.

Louis Philippe meble najczęściej powstają z hebanu, mahoniu, palisandra, orzechu i buku. Oprócz tego blaty zwykle są marmurowe. Patrząc wyłącznie na surowce możemy śmiało stwierdzić, że meble te są niezwykle trwałe. Decydując się na ich zakup mamy pewność, że posłużą nam na lata.

Dlaczego styl Louis Philippe zyskał na popularności?

Nic tak dobrze się nie sprawdza jak uniwersalne i proste rozwiązania, które możemy zastosować w wielu przypadkach. Podobnie jest ze stylem Louis Philippe, będącym wytworem potrzeby społecznej. Mimo tego, że nurt ten wytworzył się zupełnie niezamierzenie, to jego efektem są ponadczasowe dzieła sztuki. Styl Louisu Philippe stał się łatwo dostępnym narzędziem do eleganckiej aranżacji. Do czasu jego odkrycia nie każdy mógł sobie pozwolić na ciekawy wystrój wnętrz. W końcu dostęp do artystów i rzeźbiarzy mieli wyłącznie najbogatsi.

Współcześnie również widzimy powrót do stylu Louis Philippe. Widać to między innymi po zainteresowaniu antykami. Co więcej, często osoby poszukujące ciekawych rozwiązań decydują się właśnie na proste komody, szafy, czy fotele. Pozbawione są one bogatych zdobień, które najzwyczajniej sprawdzają się wyłącznie na dużym metrażu. Louis Philippe meble sprawdzą się zarówno w ogromnym salonie, jak i małej kawalerce.

Kluczem do sukcesy w przypadku antyków Louis Philippe nie jest sama niezwykłość, lecz właśnie prosta forma przy zachowaniu trwałych surowców i produktów. Obecnie sieciówki proponują mnóstwo tanich i prostych wariantów. Jednak żaden z nich nie posłuży nam aż tak długo, jak w przypadku tych stylizowanych na Louis Philippe.

Jak możemy współcześnie zastosować styl Louis Philippe?

Współczesna aranżacja na styl Louis Philippe może być w pewnym sensie powiązana z minimalistyczną aranżacją. Oczywiście przy stałym zachowaniu nurtów klasycznych tj. odpowiedniej formy i materiałów. Bezwzględnie w naszym salonie lepiej będzie wyglądać bukowa komoda antyk od tańszej wersji ze sklejki. Ta pierwsza mogłaby nawiązywać właśnie do nurtu Louis Philippe. Co ważne, na to, jak postrzegamy aranżacje wpływa nie tylko sam fason, ale przede wszystkim jakość jego wykonania. Nie ma tutaj też żadnego sporu. Po prostu solidne meble wyglądają efektowniej.

Jeśli chcemy przemycić odrobinę tego nurtu do własnych wnętrz, to wystarczy zdecydować się na konkretny antyk, stylizowany na Louis Philippe. Być może będzie to prosta komoda, która poza względem prezencji, okaże się również praktyczna. Tym bardziej, że prostota tej estetyki pozwala na jej powszechne użycie we wszystkich wnętrzach. Zatem styl Louis Philippe okazuje się ciekawym powrotem do korzeni klasycznych w nowoczesnym i minimalistycznym wydaniu. To opcja dla osób, które kochają antyki, a przy tym nie chcą przesadzić z ich formą.