Gdzie się narodził styl prowansalski?

Jest to inspiracja klimatami południowo-wschodniej Francji. Zatem to połączenie sielskiej estetyki z romantycznymi dekoracjami. Mówiąc o tym typie aranżacji, trudno nie wspomnieć o kolorach. Domy urządzone w stylu prowansalskim są jasne i przestronne, a dodatkowo przez duże okna wpada spora dawka promieni słonecznych. Prowansja kojarzy nam się głównie z zielonymi wzgórzami, polami lawendy, a także winnicami. Jak przenieść ten klimat do własnych przestrzenii?

Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

Styl prowansalski to delikatność, subtelność i naturalność. Sporo z jego elementów zostało zaczerpniętych do takich aranżacji jak glamour, czy elegancki minimalizm. Jednak ten typ urządzania wnętrz jest jedynym w swoim rodzaju. Głównie ze względu na połączenie jasnych kolorów z klimatem sielskim, a wszystko w najbardziej nowoczesnym wydaniu. Jeśli chcemy, aby w naszym domu znalazło się miejsce na stonowaną kolorystykę, ciekawe dekoracje i mnóstwo światła, to styl prowansalski jest odpowiedzią na te potrzeby.

Jakie kolory są typowe dla stylu prowansalskiego?

Styl prowansalski to przede wszystkim jasna i stonowana kolorystyka. Zatem warto zdecydować się na odcienie bieli, beżu i mleczne. Co więcej, w ten sposób zyskamy nie tylko eleganckie wnętrza, lecz także optycznie powiększymy swoją przestrzeń. Kluczem do sukcesu są różne tony, które pozwolą uniknąć nudy i jednocześnie sprawią, że pomieszczenia będą bardziej przestronne.

Kwestia jasnych kolorów dotyczy ścian, mebli, dodatków i podłóg. Przykładowo lampy prowansalskie są zwykle zachowane w romantycznej formie, ale przy tym w białym odcieniu. W ten sposób udaje się też zrównoważyć styl z barwą. Zresztą jedną z najważniejszych cech stylu prowansalskiego jest właśnie delikatność i subtelność.

Żyrandole prowansalskie będą już nieco z większym przepychem. Na myśl od razu przychodzą eleganckie i masywne modele. W domach urządzonych w tej stylistyce nie brakuje światła. Jednak dostarczają je nie tylko lampy i żyrandole, co duże okna, wpuszczające do środka sporą dawkę światła dziennego.

Istotnym kolorem, który odgrywa w takich wnętrzach dużą rolę, jest jasny odcień fioletu. To właśnie on nawiązuje do pól lawendowych Prowansji. Zwykle przemyca się go do wnętrz w formie dodatków. Oprócz tego możemy też postawić doniczkę z lawendą.

Jakie meble pasują do stylu prowansalskiego?

Styl prowansalski to delikatność, lekkość i prostota. Jednak wszystko to zakończone jest romantycznym, lub sielskim akcentem. Podobnie w przypadku mebli. Przede wszystkim są one zachowane w jasnej kolorystyce, a także zgrabnej formie i kształcie. Szafa prowansalska powinna być stworzona z naturalnego drewna. Im więcej sęków i śladów natury na jej powierzchni, tym lepiej. Oczywiście zwykle będzie ona przemalowana na kolor biały, który wydaje się najbardziej oczywistym dla tego stylu.

Prowansalskie umeblowanie będzie nam się kojarzyć nie tylko z daleką Francją, ponieważ sporo jest tutaj klimatów sielskich, które są nam dobrze znane. Zatem możemy postawić na tradycyjne ornamenty, wiklinę, czy szydełkowe obrusy. Z kolei fotele w tym typie aranżacji będą mocno przypominały nam meble w domu naszych babć i dziadków. Chodzi o masywne, eleganckie i romantyczne wykończenie ich krawędzi. Dzięki temu podkreślają przytulny charakter wnętrz prowansalskich.

Styl prowansalski – tkaniny, faktury i dodatki

W stylu prowansalskim skupiamy się przede wszystkim na naturalnym wykończeniu i fakturach. Stąd też przewija się tutaj drewno, wiklina i różnorodne tkaniny. Warto postawić na odpowiednie przygotowanie domu pod aranżację, aby podjąć konkretne kroki już na etapie wykańczania ścian i podłóg. Powinny one być drewniane, albo mieć chociaż elementy wykonane z tego surowca. Kolejna sprawa to przytulny klimat, który kojarzy nam się z Prowansją. Możemy go stworzyć między innymi za pomocą kamiennego kominka. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na ilość dostarczanego światła. W tym aspekcie należy skupić się na dużych i przestronnych oknach.

Kuchnia styl prowansalski nowoczesny? W takim razie potrzebne będą białe szafki z romantycznymi żłobieniami, a do tego elegancki i duży drewniany stół. Z kolei łazienka prowansalska to jasna, duża i wolnostojąca wanna w połączeniu z klimatycznym, ciepłym światłem. Do tego warto postawić na parapecie, lub szafce doniczkę z lawendą. W przypadku salonów prowansalskich nasza wyobraźnia ma równie spore pole do popisu. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj dobre oświetlenie, wygodna i jasna kanapa, a do tego klimatyczne dekoracje.