Styl rustykalny

2022-12-16 11:14:00
Styl rustykalny

Styl rustykalny – aranżacja krok po kroku

Styl rustykalny wywodzi się od angielskiego sformułowania rustic, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza wiejski. Jednak wbrew pozorom ten typ aranżacji cieszy się popularnością również w większych miastach. Głównie ze względu na przytulny klimat, jaki możemy stworzyć za pomocą dekoracji i mebli, wykonanych z naturalnych surowców. Wystrój wiejski nie musi oznaczać dokładne odwzorowanie chatek z XIX wieku. Chodzi o wzbudzenie podobnych i ciepłych skojarzeń, związanych z sielankową stylistyką.

Dla kogo został stworzony styl rustykalny?

Rustykalny salon kojarzy się nam z drewnianymi i solidnymi meblami. Oprócz tego klimat tworzy odpowiednie światło, a dokładnie jego ciepły odcień. W przestrzenii zwykle pojawia się sporo roślinności w słomianych donicach. Tego typu aranżacja jest przeznaczona dla osób, które uwielbiają przebierać w antykach, elementach vintage i pchlich targach. Lampy rustykalne i drewniany zegar ścienny to jednocześnie surowe wykończenie, a z drugiej przepełnienie pomieszczenia sielskim klimatem.

Styl rustykalny to odpowiedź na potrzeby osób, które w domu chciałyby stworzyć własną oazę i odpocząć od przebodźcowania. Z pewnością pomoże w tym stonowana kolorystyka, długie zasłony, a z drugiej strony sporo ciepłego światła. Wszystko to na wygodnej i dużej kanapie z mnóstwem minimalistycznych poduszek, plecionym kocem, a także kubkiem ulubionej herbaty.

Meble styl rustykalny – jakie wybrać?

Meble styl rustykalny to synonim naturalnego i surowego wykończenia. Na ich powierzchni dostrzegamy nieregularne żłobienia, słoje, a także ślady zużycia. Właśnie ten design sprawia, że tego typu aranżacja nadaje zupełnie innego klimatu wnętrzom. Stają się one bardziej przytulne, uspokajają nas i dają przestrzeń do miłego spędzania czasu.

Styl rustykalny mocno kojarzony jest z ogromnymi, drewnianymi stołami, przy których możemy zasiadać z całą rodziną, lub przyjaciółmi. Co ważne, nie ma tutaj mowy o wysublimowanych elementach dekoracyjnych. Wszystko jest bardzo proste i uniwersalne, a tym samym wtapia się w resztę mieszkania, lub domu. Warto zwrócić uwagę na samo wykończenie mebli, które powinny być masywne, solidne i proste. Dlatego sprawdzą się tutaj drewniane komody, witryny, ogromne łóżka i szafy.

Styl rustykalny – oświetlenie

Styl, w jakim urządzimy nasz dom, lub mieszkanie wpływa na nasze samopoczucie i chęć przebywania w tych pomieszczeniach. Właśnie dlatego poza umeblowaniem istotne okazuje się oświetlenie. Żyrandole rustykalne nie tylko efektownie wyglądają, ale przede wszystkim dają całkiem sporo ciepłego światła. Najczęściej wykonuje się je oczywiście z drewna, a ich kolorystyka zakreśla się do neutralnych odcieni.

W przestrzenii rustykalnej warto zadbać o dodatkowe oświetlenie. W tym wypadku sprawdzą się kolejne lampy rustykalne, które powieszone na różnych wysokościach, stworzą niezwykle naturalny efekt.

Dekoracje – styl rustykalny tkwi w szczegółach

Rustykalny oznacza naturalny, prosty i ciepły. Wszystko to nawiązuje do klimatu wiejskiego, dlatego też dekoracje tego typu aranżacji będą nawiązywać do tej tradycji. Doskonale sprawdzają się tutaj wszelkiego rodzaju rękodzieła, w tym ozdoby szydełkowe. Nic tak nie ociepli pomieszczenia, jak własnoręcznie wykonane serwety, słomiany wazon, a w nim świeże kwiaty polne.

Styl rustykalny z chęcią przyjmuje wszystko co drewniane, dlatego w kwestii dekoracji sprawdzają się tutaj wszelkiego rodzaju kosze, obramowania, czy skrzynie wykonane z tego surowca. We wnętrzach rustykalnych ogromną rolę spełnia również roślinności. Mile widziane są proste donice, a także gotowe instalacje na kwiaty.

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia kolorystyki. W trakcie aranżacji na styl rustykalny musimy pamiętać o stonowanych odcieniach ścian, podłóg, umeblowania, a nawet dekoracji. Wszystko powinno ze sobą harmonijnie współgrać. Kolejny aspekty to zachowanie umiaru, ponieważ klimatyczne i ciepłe wnętrza, to te, gdzie nie jesteśmy osaczeni nadmiarem rzeczy. Warto postawić na kilka solidnych i mocnych akcentów w surowym wykończeniu. Dzięki temu pomieszczenie nabierze wyrazu, a my zyskamy komfortową przestrzeń do odpoczynku, regeneracji i spotkań z bliskimi.

Styl rustykalny nawołuje, aby trendy wnętrzarskie powracały do swoich korzenii i czerpały z dobrze znanych nam rozwiązań. Przy zastosowaniu konkretnych zasad odnośnie umeblowania, kolorów ścian, oświetlenia i dekoracji możemy sprawić, że nasze mieszkania i domy staną się o wiele bardziej przytulne. W ciągu dnia dociera do nas bardzo wiele różnych bodźców, dlatego przestrzeń bliska natury i minimalizmu przynosi ukojenie.

W naszym sklepie z antykami i starociami znajdziecie Państwo różne lampy, kinkiety i inne dodatki w rasowym rustykalnym klimacie.

Autor:antyki.eu