Styl zakopiański - co warto wiedzieć?

2023-03-15 17:10:00
Styl zakopiański - co warto wiedzieć?

Styl zakopiański to unikalna forma sztuki i architektury, która narodziła się na początku XX wieku w Zakopanem i stała się symbolem polskiej tożsamości narodowej. Charakteryzuje się on połączeniem elementów tradycyjnej architektury góralskiej z modernistycznymi formami i dekoracją.

W stylu zakopiańskim przeważają ciemne drewno, kamień i metal, a dekoracja składa się z motywów roślinnych, zwierzęcych i góralskich. Wnętrza utrzymane w tym stylu są ciepłe i przytulne, a jednocześnie wyrażają siłę i charakter.

Jeśli chcesz wprowadzić do swojego domu elementy stylu zakopiańskiego, warto zacząć od drobnych akcentów, takich jak dekoracyjne poduszki z haftem góralskim, ręcznie malowane ceramiki, plecione kosze czy też malowane obrazy z motywami górskimi. W przypadku większych elementów, takich jak meble, warto wybrać te wykonane z ciemnego drewna, takie jak np. kredensy, stoły czy ławy.

Jeśli chcesz w pełni zanurzyć się w stylu zakopiańskim, warto również zwrócić uwagę na oświetlenie. Klasyczne lampy zakopiańskie wykonane są z miedzi, a ich klosze zdobią kute motywy roślinne i zwierzęce.

W poszukiwaniu elementów dekoracyjnych w stylu zakopiańskim warto zajrzeć do sklepu antyki.eu, który oferuje bogaty wybór mebli i dodatków w tym stylu. W ofercie sklepu znajdują się m.in. ręcznie malowane kredensy, drewniane ławy, kute lampy czy ceramika zdobiona haftem góralskim.

Autor:antyki.eu