Dekoracja wnętrza w podhalańskim stylu – góralski klimat w Twoim domu

2023-08-18 15:10:00
Dekoracja wnętrza w podhalańskim stylu – góralski klimat w Twoim domu

Podhale, leżące u podnóża Tatr, to region o silnie zakorzenionych tradycjach, które przenikają zarówno kulturę, język, muzykę, jak i wygląd i funkcjonowanie domostw. Styl podhalański w dekoracji wnętrz to połączenie surowości górskiego krajobrazu z ciepłem rodzinnych, drewnianych chat.

Cechy charakterystyczne dla stylu podhalańskiego:

  1. Drewno, drewno i jeszcze raz drewno: Dominujący materiał w góralskich wnętrzach to drewno - surowe, ciemne, często zdobione tradycyjnymi motywami góralskimi. Drewniane ściany, podłogi, meble i stropy tworzą unikalny, ciepły klimat.

  2. Tradycyjne motywy: Wzory góralskie, takie jak serca, kwiaty czy gwiazdy, pojawiają się na tkaninach, rzeźbionych meblach czy w elementach dekoracyjnych.

  3. Proste meble: Tradycyjne łóżka z baldachimem, ciężkie, drewniane stoły, ławy i skrzynie to podstawowe elementy wyposażenia góralskiego wnętrza.

  4. Tkactwo: Wełniane koce, dywany z grubych nitek i haftowane obrusy dodają wnętrzom miękkości i koloru.

  5. Kamień: O ile drewno dominuje wewnątrz, o tyle kamień jest często używany do dekoracji zewnętrznych, a także wewnątrz w postaci kamiennych kominków.

  6. Naturalna kolorystyka: Barwy ziemi, takie jak brązy, zielenie czy beże, dominują w paletcie kolorystycznej stylu podhalańskiego. Są one przełamywane intensywniejszymi kolorami tkanin i dodatków.

  7. Elementy związane z kulturą góralską: Wnętrza mogą być ozdobione tradycyjnymi instrumentami, takimi jak skrzypce góralskie, czy przedmiotami codziennego użytku, takimi jak pasterskie okapniki czy kierpce.

Dekoracja wnętrza w podhalańskim stylu to doskonały wybór dla tych, którzy pragną przynieść do swojego domu kawałek górskiej tradycji. Jest to styl, który idealnie łączy surowość natury z ciepłem domowego ogniska, tworząc przestrzeń przytulną, a zarazem pełną charakteru. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w górach, czy w miejskiej dżungli, styl podhalański może przynieść do Twojego wnętrza oddech tradycji i autentyczności.

Autor:Antyki.eu