Styl retro odwołuje się do estetyki lat 50., 60. i 70. XX wieku, choć niekiedy sięga również wcześniejszych dekad. Charakteryzuje się on ciekawymi kombinacjami kolorystycznymi, unikalnymi formami mebli oraz różnorodnością dodatków, które przywodzą na myśl minione czasy. Jeśli jesteś miłośnikiem vintage i nostalgii, styl retro będzie dla Ciebie idealny. Oto kilka wskazówek, jak wprowadzić retro do swojego wnętrza.

1. Kolor i wzór

Wnętrza retro pełne są odważnych, często kontrastujących ze sobą kolorów - od pastelowych odcieni różu, niebieskiego czy żółtego, po bardziej nasycone barwy, takie jak pomarańcz, oliwka czy brąz. Wzory geometryczne, abstrakcyjne formy czy motywy kwiatowe to także nierozerwalny element tej estetyki.

2. Meble o charakterystycznych formach

Typowe meble retro mają charakterystyczne, często zaokrąglone kształty, smukłe nogi i są wykonane z drewna lub sklejki. Szczególnie ikoniczne są krzesła z giętego drewna, sofy z pikowanym oparciem czy stoliki kawowe na smukłych nóżkach.

3. Tekstylia i tapety

Zasłony, dywany i pościel w stylu retro często zdobione są geometrycznymi wzorami, pasami czy kropkami. Tapety z dużymi, odważnymi wzorami, zwłaszcza te kwiatowe, to kolejny element charakterystyczny dla tego stylu.

4. Oświetlenie

Lampy z lat 50. i 60. charakteryzują się ciekawymi formami – mogą to być klosze w kształcie grzybów, kula czy koniczyny. Warto poszukać oryginalnych, vintage lamp lub ich nowoczesnych replik.

5. Dekoracyjne dodatki

Stare radia, telefony z krętą tarczą, zegary z tego okresu, a nawet vintage plakaty reklamowe to dodatki, które świetnie podkreślą charakter wnętrza.

6. Przestrzeń i układ

Wnętrza w stylu retro często cechuje otwartość i przestronność. Zwróć uwagę na funkcjonalność mebli i układ pomieszczenia, tak by było ono przyjazne dla mieszkańców.

7. Elementy z naturalnych materiałów

Chociaż styl retro kojarzony jest często z tworzywami sztucznymi, to drewno, skóra czy szkło odgrywają równie ważną rolę w tej estetyce.

Styl retro to doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie unikalność, kolor i formę w dekoracji wnętrza. Choć opiera się na wzorach i trendach z przeszłości, nadal pozostaje świeży i atrakcyjny. Pamiętaj, by dostosować go do własnych upodobań i potrzeb, tworząc przestrzeń zarówno estetyczną, jak i funkcjonalną.