Wyjątkowe meble w stylu eklektycznym

Na pewno większość z nas słyszała pojęcie „styl eklektyczny”. Określenie to jest bowiem dość modne w ostatnim czasie. Stosuje się je równocześnie jako nazwę historycznego stylu w meblarstwie, ale też i trendu w urządzaniu współczesnych wnętrz. Co ma wspólnego klasyczny eklektyzm (meble) z nowoczesnym designem? Co różni od siebie te dwa znaczenia?

Meble eklektyczne i styl eklektyczny

Eklektyczne antyki, które oferuje nasz sklep z antykami i starociami, są autentycznymi produktami danej epoki i niewiele mają wspólnego ze współczesnym, modnym stylem eklektycznym.

Kredensy, szafy, krzesła i stoły przybierają naturalne, wyjątkowo dekoracyjne formy. Są też produktami wysokiej jakości. Idealnie sprawdzą się jako ozdoba wnętrz klasycznych oraz jako stylowy dodatek do wnętrz w stylu nowoczesnym. Element dawności pozwala na identyfikację z tradycją, umiłowanie historii i przeszłości.

Współczesny styl „eklektyczny” natomiast charakteryzuje się tak zwanym uporządkowanym „poplątaniem z pomieszaniem” różnych form, barw oraz stylów. By go osiągnąć, klasyczne meble eklektyczne wcale nie będą tutaj potrzebne.

Co oznacza styl eklektyczny w europejskim meblarstwie?

Styl eklektyczny w europejskim meblarstwie rozwijał się w latach 1850-1910. Panował niepodzielnie w:
 • Niemczech,
 • na terenach polskich będących pod zaborem pruskim,
 • w Austro-Węgrach
 • w Rosji.
Jego odpowiednikiem jest we Francji styl Napoleona III, a w Anglii styl wiktoriański. Eklektyzm wyróżniał się przede wszystkim twórczym czerpaniem z dawnych form. Powstał z potrzeby reprezentacyjności ówczesnego mieszczaństwa. Bogaci mieszczanie poszukiwali przepychu i wyjątkowo ozdobnej formy mebli, a te cechy znajdowały się w designerskich przedmiotach wykonanych z unikalnego połączenia form, ornamentyki i detali historycznych wszystkich stylów i epok. Meble te były robione niemal na skalę masową, dlatego są nadal dostępne. Charakteryzuje je niepowtarzalność i różnorodność, na którą często wpływała choćby osobowość i zainteresowanie projektanta oraz gust klienta. Wśród mebli eklektycznych można znaleźć kopie antycznych mebli, a na drugim przedmioty, w których swobodnie przenikają się wpływy różnych estetyk i nowych form.

Meble eklektyczne czyli jakie?

Najbardziej charakterystyczną ich cechą jest łączenie form. Mamy więc meble z nadstawkami czyli popularne kredensy czy sekretarzyki. Kolejnym ważnym elementem wyróżniającym styl eklektyczny w meblarstwie jest bogata przestrzenna ornamentyka taka, jak:
 • detale snycerskie – zdobnie toczone nogi, kolumny i półkolumny, wazony i sterczyny w zwieńczeniach,
 • półplastyczne płyciny,
 • różnego typu nakładki,
 • listwy,
 • rozbudowane szczyty,
 • maski zwierząt - zwłaszcza lwów.
 • Meble eklektyczne robiono z rodzimych, łatwo dostępnych gatunków drewna. W Polsce wykorzystywano:
 • dąb,
 • buk
 • olchę
 • sosnę, którą pokrywano fornirem dębowym albo mahoniowym w dekoracyjnych układach.
Meble miały też okucia. Były to przeważnie elementy mosiężne, z brązu o finezyjnych formach bogato zdobionych motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Oryginalne eklektyczne meble do siedzenia i wypoczynku były obite zdobną tapicerką z aksamitu lub pluszu w mocnych kolorach. Modna była butelkowa zieleń, ciemna czerwień, granat. Krzesła chętnie wykańczano skórą z wyciskanym wzorem i złoceniem.

Nowoczesny styl eklektyczny co to?

Nowoczesny styl eklektyczny to uporządkowany chaos, który inspirację czerpie z różnych nurtów, stylów i trendów. Mieszkanie urządzone w tym stylu na pierwszy rzut oka ma niepasujące do siebie elementy. Jednak dobrane z umiarem i smakiem stają się nierozerwalną, dopełniającą całością. Styl eklektyczny polega na personalizacji w doborze sprzętów, zestawianiu ze sobą odmiennych materiałów wykończeniowych i konstrukcyjnych. W takich wnętrzach wykorzystuje się klasyczne meble o bogato rzeźbionych formach, które ustawia się na przykład na posadzce przemysłowej. Przy masywnym rustykalnym stole ustawia się nowoczesne krzesła z tworzywa sztucznego. Tu doskonale monotonię tradycyjnych materiałów przełamią modne dodatki. Klasyczne drewno czy wiklina ocieplą minimalistyczne lub industrialne wnętrze, w którym króluje beton, szkło i metal. Naczelną zasadą nowego stylu eklektycznego jest zachowanie umiaru i warto o niej pamiętać projektując taki wystrój.

Zapraszamy do sklepu antyki.eu. Tu znajdziecie Państwo eklektyczne meble, dodatki i inspirujące oświetlenie z epoki.