Długa historia meblarstwa ujęta w kilku zdaniach

Wiadomo, że ludzkość od zarania swoich dziejów posługiwała się różnymi sprzętami i narzędziami, które ułatwiały codzienne funkcjonowanie, ale nie tylko. Posiadanie bowiem odpowiednich sprzętów dodawało ludziom splendoru. Historia meblarstwa rozpoczyna się więc wraz z powstaniem pierwszych trwałych siedzib ludzkich. I od tego czasu trwa aż po dzień dzisiejszy. Zapraszamy do wspólnej podróży poprzez epoki i style pięknych mebli antycznych.

Historia mebli rozpoczyna się w Egipcie

Pierwsze znane meble pochodzą sprzed 4600 lat. Powstały w starożytnym Egipcie. Od tamtych czasów w meblarstwie zmieniały się style, technologie i materiały, z których wytwarzano te funkcjonalne sprzęty. Warto tu nadmienić, że każda epoka pozostawiła po sobie unikalne, indywidualne podejście do formy i dekoracji mebli. Meblarstwo na samym początku nie było też kojarzone ze sztuką. Traktowano je jako rzemiosło użytkowe. Dlatego też nie znamy tak naprawdę wszystkich szczegółów historii meblarstwa. Udokumentowane trendy meblarskie pochodzą dopiero z XV wieku.

Najbardziej znane style meblarskie – od baroku do eklektyzmu

Barok, meble ludwikowskie, meble w stylu rokoko, empire, biedermeier, eklektyzm – oczywiście to nie jest pełna lista stylów i trendów w historii mebli, ale są najbardziej znane i klasyczne, dlatego na nich w niniejszym artykule chcemy się pokrótce skupić.

Stylowe meble - barokowe cuda

Epoka baroku, jej sztuka – w tym i meblarska – przypada na początek XVII wieku. Najpełniej rozwinęła się we Francji. Znana jest z przepychu i bogactwa. Meble barokowe są kwintesencją tych cech. Przepełnione przepychem, bogactwem zdobień oraz rzeźb o wyjątkowo monumentalnych, ciężkich kształtach. Zdobiły je przepiękne w kształtach i detalach, wyjątkowe, poskręcane o skomplikowanych wzorach ornamenty roślinne i kwiatowe. Znaczenie miała forma, a nie funkcjonalność i wygoda.

Z wizytą u Króla Słońce - meble ludwikowskie

Francuski barkowy styl ludwikowski narodził się w momencie urządzania przez Ludwika XIV królewskiego lokum – pałacu w Wersalu. Wykorzystano tutaj specjalnie dobrane i wykonane meble, które były bogato zdobione, miały liczne złocenia, a także charakterystyczne gięte nóżki, które dodawały im lekkości i artyzmu. Wyróżniała je też olbrzymia dbałość o detale.

Antyczny mebel w stylu rokoko

Wraz ze śmiercią Ludwika XIV nastąpiły zmiany w sztuce. Pojawił się nowy styl określany jako rokoko. Po raz pierwszy położono zaakcentowano funkcjonalność. Wygląd miał mniejsze znaczenie, dlatego meble straciły monumentalny look na rzecz urokliwej lekkości. Powstała też szkoła osobnego meblowania poszczególnych pomieszczeń. Po raz pierwszy wykorzystano też tkaniny. Meble stały się więc funkcjonalne i wygodne i co ciekawe, pojawiały się w zestawach o jednolitym charakterze.

W cesarskim stylu empire

Styl empire powstał we Francji za czasów Napoleona. Jego nazwa wywodzi się od nazwy cesarstwa. Nawiązywał do tradycji starożytnych: motywy, symetria w bryłach. Meble z tego okresy były ciężkie i masywne. Odrobinę lekkości dodawały im zdobienia motywami roślinnymi, a także złocenia i dodatki z brązu.

Mieszczaństwo i niemiecki styl Biedermeier

Styl ten powstał w I połowie XIX wieku. Powołał go do życia kryzys gospodarczy, jaki pojawił się po upadku Napoleona. Meble dworskie były zbyt kosztowne, tańszą alternatywą okazały się te w stylu Biedermeier. Proste, ale praktyczne sprzęty dedykowano głównie mieszczaństwu. Charakteryzowały się dokładnym wykonaniem i minimalizmem w zdobieniach. Po raz pierwszy w meblach do siedzenia zastosowano sprężyny, by podnieść komfort użytkowania.

Eklektyzm – artystyczne pomieszanie z poplątaniem

Eklektyzm (lata 70-te XIX wieku) był odpowiedzią na powrót do stylów z poprzednich epok. Konstruowano więc tak zwane meble neorenesansowe czy nowe rokoko, a we wnętrzach wykorzystywano wszystkie style równocześnie.