Oświetlenie do pałacowych i zamkowych wnetrz

Trudno wyobrazić sobie wytworny pałac, dwór, a nawet zamek bez oświetlenia zachowanego w tym samym klimacie. Nie sprawdzą się tutaj masowo produkowane lampy z sieciówki. Żyrandole pałacowe powinny prezentować się nie tylko ekskluzywnie, lecz także elegancko i z klasą. Właśnie dlatego istotna jest dbałość o detale. W tym przypadku sprawdzą się wszystkie kryształowe wykończenia i złote elementy. Oczywiście wszystko musi być zachowane w odpowiednim tonie, aby uniknąć kiczu. Jak wybrać najlepsze kinkiety pałacowe i lampy dworskie?

Czym powinny wyróżniać się lampy dworskie?

Oświetlenie decyduje o klimacie pomieszczeń. Jeśli chcemy, aby był on elegancki, wytworny i nawiązywał do antycznych korzeni, należy skupić się na detalach. Im więcej elementów mają lampy dworskie, tym bardziej efektownie się prezentują. Z tego też względu nie sprawdzą się tutaj gładkie klosze i dekoracyjny minimalizm. Kluczem do sukcesu okazuje się jakość. Trwałe i wysokogatunkowe tworzywa pozwolą uniknąć kiczu. Dlatego wybierając lampy dworskie warto skusić się na antyki. Najlepiej oddają one klimat klasycznej aranżacji wnętrz. Natomiast konieczna jest rezygnacja z zakupu wszelkiego rodzaju podróbek, imitujących dekoracyjne elementy. Zwykle nie oddają one w pełni stylu, a do tego zdobienia są mniej staranne. Porządne i solidne lampy dworskie to nie tylko oświetlenie, lecz także luksusowy design.

Styl dworski poświęca sporą uwagę na szczegóły. Dlatego ciekawym rozwiązaniem są między innymi lampy dworskie z ornamentami i zwisającymi kryształami. Śmiało można użyć określenia, że dla tego typu aranżacji każdy element musi być wyrazem sztuki. W związku z tym warto skusić się czasem nawet na nietypowe modele lamp, które finalnie pomogą odtworzyć elegancki i wytworny klimat dworu.

Żyrandole dworskie, czyli luksusowe zwieńczenie aranżacji

W ogromnych i przestronnych dworach pierwsze, co przykuwa wzrok gości, to właśnie ogromny i efektowny żyrandol. Z tego też powodu najczęściej składa się z mnóstwa drobnych elementów, które finalnie tworzą spektakularny rezultat. Zupełnie inne od nowoczesnych są również żarówki w takim żyrandolu. Ich specyficzny kształt oddaje klimat lat minionych. Dodatkowo dają one klimatyczny strumień światła, który podkreśla wytworne umeblowanie, faktury na ścianach, czy obrazy.

Najczęściej spotykane żyrandole dworskie to te z kryształami. Kojarzymy je głównie z filmów, a przecież możemy odtworzyć to również we własnym salonie. To wyraz elegancji i dobrego stylu, który okazuje się ponadczasowy bez względu na obecne trendy.

Żyrandole pałacowe to zwykle dzieła sztuki. Przede wszystkim są ogromne, składają się z mnóstwa spójnych ze sobą elementów. Jeśli chodzi o drewnianą podstawę to można odnieść wrażenie, że każdy ruch rzemieślnika, który tworzył ornamenty i wygięcia, był precyzyjnie przemyślany. Wszystkie żłobienia przechodzą w kolejne, a całościowo tworzą typowy dla luksusowych wnętrz efekt.

Kinkiety pałacowe i detale

Kinkiety pałacowe są niemniej ważne w budowaniu klimatu dworskiego. Tworzą spójne połączenie zarówno z ogromnymi żyrandolami, jak i lampami. Zresztą najczęściej zachowuje się w tej samej stylistyce. Jeśli sufit jest przepełniony kryształowymi detalami, to nie może ich zabraknąć również na ścianach w postaci kinkiet.

Kinkiety pałacowe to sposób na to, jak wprowadzić do wnętrz klimatyczne światło. Zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na żarówki z ciepłym strumieniem. Co ciekawe, takie rozwiązania powoli wchodzą również do użycia w nowoczesnych aranżacjach. Przykładowo w przestronnym salonie z kryształowym żyrandolem, a do tego eleganckie kinkiety na ścianach.

W jakich wnętrzach stosuje się lampy do pałacu, dworu i zamku?

Lampy do pałacu, dworu i zamku mogą być z powodzeniem stosowane również w innych wnętrzach. Chodzi oczywiście o przestrzeń domową. Przy odpowiednim kolorów, detali i dekoracji jesteśmy w stanie osiągnąć efekt pozbawiony kiczu. Oczywiście żyrandole pałacowe potrzebują odpowiedniej przestrzenii, a zatem nie sprawdzą się w kawalerkach. Natomiast coraz więcej nowoczesnych domów korzysta z łączenia salonu z kuchnią, a w dodatku montuje się spore okna. W związku z tym pomieszczenia prezentują się przestronnie. Wówczas lampy dworskie nie przytłoczą naszej przestrzeni.

Żyrandole dworskie najlepiej współgrają z jasnymi odcieniami ściany, solidnym meblami z naturalnych surowców, a także minimalistycznym wystrojem pod względem dekoracji. Warto postawić na kilka konkretnych elementów wystroju, które nadadzą eleganckiego i dworskiego klimatu.