Styl designerski

2022-12-16 14:41:00
Styl designerski

Styl designerski to synonim nowoczesności. Takie wnętrza cechuje funkcjonalność, ponadczasowość, przestronność i minimalizm. Dominuje jasna kolorystyka, uniwersalne kształty i formy, a także praktyczne udogodnienia. W związku z tym ten motyw sprawdzi się zarówno na małych, jak i dużych metrażach. W przypadku kawalerek nowoczesny design staje się sposobem na optycznie powiększenie przestrzenii. Z kolei duży salon urządzony w tym klimacie prezentuje się niezwykle elegancko.

Podstawowe założenia stylu designerskiego

Podstawowym założeniem stylu designerskiego jest prostota. Chodzi przede wszystkim o funkcjonalną aranżację, która poza efektem wizualnym będzie sprawdzać się na co dzień. Stąd pojawiają się designerskie meble, które cechuje świetna pojemność, minimalistyczne i solidne wykończenie, a także zajmowanie stosunkowo małej powierzchni. Co więcej, w przypadku szafy, komody, czy regału stosuje się dodatkowe elementy, a ich zasadniczą funkcją jest optyczne powiększenie przestrzenii. Dotyczy to lustrzanych i połyskujących powierzchni.

Kolejna kwestia to stonowana kolorystyka. To od tego przede wszystkim zależy ocena, czy wnętrza zostały wykończone w stylu designerskim. Zwykle zachowuje się jasne odcienie ścian, mebli i dekoracji. Spośród najpopularniejszych barw wyróżnia się biel, beże i szarości. Prawdziwym przełamaniem, charakterystycznym dla stylu designerskiego są pojedyncze dekoracje i meble w nasyconych barwach. Przykładem mogą być turkusowe krzesła w jasnej jadalni, lub fuksjowy fotel designerski w salonie.

W jakich wnętrzach sprawdzi się styl designerski?

Styl designerski nie jest jednorodny i możemy w nim wyróżnić co najmniej kilka nurtów. Część z nich opiera się o funkcjonalność. Pozostałe mają na celu szokować, np. nietypowym kształtem, kolorem, połączeniem. W związku z tym style w designie mają szerokie zastosowanie. Sprawdzą się zarówno w małych kawalerkach, jak i w piętrowych domach. Co więcej, również dobrze wyglądają na otwartej powierzchni bez ścianek działowych, lub w budynkach użyteczności publicznej.

Decydując się na styl designerski warto pójść drugą, ciekawszą ścieżką. Zakłada ona mało oczywiste połączenia odcieni i udziwnione formy. Wówczas warto zajrzeć do sklepów z antykami. Wbrew pozorom znajdziemy tam mnóstwo elementów nawiązujących do stylu nowoczesnego. Poza tym dobrym rozwiązaniem jest także przerobienie mebli vintage i „podrasowanie” ich formy. Pomalowanie ich na jeden z modnych kolorów, czy nawet zmiana przeznaczenia pozwoli uniknąć dodatkowych zakupów i przepłacania za sieciówkowe meble słabej jakości.

Dlaczego styl designerski stał się popularny?

Styl designerski bardzo szybko stał się łatwo dostępny. Poza tym uniwersalność tego typu aranżacji spowodowała, że możemy stosować ją praktycznie w każdym typie budownictwa. Modernistyczne podejście do urządzania wnętrz stało się wyrazem buntu wobec przesadzonej liczby zdobień. Proste i funkcjonalne umeblowanie wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Jednak, jak przenieść te idee do własnego domu? Przede wszystkim nie warto przepłacać za sieciówkowe propozycje. Zwykle pomimo tego, że nawiązują do najnowszych trendów, nie są trwałe i szybciej ulegają usterkom. Inaczej jest w przypadku antyków i dobrej jakości mebli vintage. Powstały one przy wykorzystaniu wysokogatunkowych surowców, a tym samym świetnie się prezentują i służą na lata.

Styl designerski sporo poświęca również oświetleniu, które ma podkreślać, a nie zaburzać wystroju wnętrz. Zatem warto zdecydować się nie tylko na żyrandol jako podstawowe źródła światła. Ciekawym uzupełnieniem będą lampy w nietypowych kształtach i kolorach. To prosty sposób na to, jak sprawić, aby nawet minimalistyczne pomieszczenia stały się bardziej przytulne.

W nowoczesnym stylu urządzania wnętrz sporo uwagi poświęca się zieleni. Efektowne kwiaty możemy posadzić w doniczkach vintage, co nie tylko będzie wyglądać designersko, lecz także pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Co ważne, w stylu designerskim dochodzi do łączenia wielu styli. Zatem trudno określić jeden prawidłowy kierunek, w którym należy podążać aranżując wnętrza. Kluczowe okazuje się stosowanie do podstawowych wyznaczników tj. jasnych kolorów, nietypowych elementów dekoracyjnych, a także prostych i funkcjonalnych mebli.

Autor:antyki.eu