Styl Empire

2022-12-16 08:53:00
Styl Empire

Styl Empire / Empir

Styl empire jest obecny we wszystkich nurtach sztuki. Zaczynając od architektury, poprzez modę, malarstwo, a nawet meble. Możemy go śmiało określić powrotem do klasyki, czyli tego, co zaprezentowali nam starożytni Grecy i Rzymianie. W Europie zrodził się podczas ery panowania Napoleona. W związku z tym miał istotny wpływ na sztukę polską. Współcześnie możemy odszukać tego typu inspiracji również w nowoczesnym designie. Powrót do korzeni antycznych okazuje się bardzo słusznym rozwiązaniem.

Skąd pochodzi styl empire?

Empire w wolnym tłumaczeniu możemy określić jako cesarstwo. Znaczenie nie jest przypadkowe, ponieważ nurt ten powstał pod wpływem dwóch francuskich artystów tj. Charles Perciera’a i Pierre François Louis Fontaine’a. To właśnie oni odpowiadają za wystrój wnętrz cesarza Napoleona. Zaprojektowali dla niego meble, które dziś możemy potraktować jako pierwowzór dla stylu empire. Idealnym przykładem będzie tutaj sam tron z inicjałem „N”, a także kultowa waza w Ermitażu.

Styl empire stał się synonimem neoklasycyzmu. Zresztą sam Łuk Triumfalny został zaprojektowany właśnie w tym klimacie. Z czasem wszystko co związane ze sztuką i tym okresem było określane mianem empire. Łącznie z portretami małżonek Napoleona, czy charakterystyczna moda tych czasów. W XIX wieku nawet wydano osobno podręcznik, który charakteryzował styl empire. W Polsce kwintesencją tego nurtu jest między innymi Ratusz w Wejherowie.

Jakie są główne założenia stylu empire?

Styl empire to przede wszystkim synonim luksusu. Zresztą jego cesarskie pochodzenie samo o sobie mówi, że nie ma tu miejsca na uproszczenia. Owszem nurt ten nawiązuje do klasycyzmu, ale bardziej ze względu na zdobienia i ornamenty. Ze stylem pałacowym wiążemy przede wszystkim masywność. Wszystko w tych wnętrzach jest duże i ekskluzywne. Tak też jest w przypadku mebli empire. Muszą być solidne, a także wykonane z najdroższych surowców. Jak w każdym nawiązaniu do starożytności nie może tu zabraknąć kolumn. Jeśli chodzi o meble, to zwykle przejawia się to żłobieniami, które emitują starożytne kolumny.

Kluczem do sukcesu jest symetria i idealne proporcje. Style empire wymaga bardzo dużej metrażu i sporo światła. Dlatego, jeśli planujesz taką aranżację, to koniecznie postaw na otwartą przestrzeń i duże okna. Ze względu na kwestie logistyczne, to właśnie salony najczęściej przejawiają styl empire.

Styl empire cechy to przede wszystkim masywność, liczne ornamenty, bogate zdobienie, a to wszystko z zachowaniem symetrii i proporcji.

Jak wprowadzić styl empire do własnych wnętrz?

Style empire meble sprawdzą się tylko przy zastosowaniu odpowiednich proporcji. Dotyczy to nie tylko kwestii samych symetrycznych żłobień i ornamentów. Chodzi również o równowagę względem kolorystyki. Jeśli planujesz wyszukane umeblowanie, warto dopasować do tego odpowiedni odcień ściany. W zależności od potrzeb mogą sprawdzić się tutaj zarówno ciemne, jak i jasne barwy. Kolejna sprawa to podłoga, która niepoprawnie wybrana będzie psuć cały efekt empire. Oczywiście z wiadomych względów sprawdzi się tutaj naturalne drewno. Wygląda najbardziej solidnie i oddaje cesarskość tej stylistyki.

Styl empire to w głównej mierze meble. Najlepszy kolor ściany i najsolidniejsza podłoga nie pomogą, jeśli wstawimy do wnętrz proste szafki z sieciówki.To dosyć oczywiste, ale warto mieć to na uwadzę już od samego początku. Co sprawdzi się w salonie empire? Odpowiedź to antyki. Przede wszystkim nawiązują do neoklasycyzmu. Po drugie wykazują się doskonałą trwałością. W większości powstały w warsztatach stolarskich, a nie na masowej linii produkcyjnej. Jak doskonale wiemy efekt umeblowania mocno zależy od jakości surowców i dbałości wykonania.

Styl empire, czyli całość tkwi w detalach

W aranżacji wnętrz bardzo często okazuje się, że najbardziej masywna i elegancka szafka nie wygląda tak samo, jak przy odpowiednich dekoracjach i detalach tkj. oświetlenie. W związku z tym warto skupić się aspektach dotyczących żyrandoli, stolików, wykończeń mebli i spójności kolorów.

Jak na styl empire przystało nie może tu zabraknąć czerwieni, która w sposób oczywisty i prawidłowy powiązana jest z tego typu aranżacją. W końcu wnętrza cesarza były przepełnione tą wyjątkową tkaniną. Zrozumiałe jest również to, że nadmiar tego koloru nie będzie słusznym pomysłem. Z pewnością trudniej byłoby o odpoczynek i zebranie myśli w takiej sypialni, lub salonie. Dlatego warto postawić na detale tkj. poduszki, czy obrus.

Autor:antyki.eu