Styl industrialny

2022-12-16 15:24:00
Styl industrialny

Styl industrialny, czyli aranżacja prosto z rewolucji przemysłowej

Każdy przejaw ludzkiej działalności odbija się na sztuce. Podobnie stało się w przypadku rewolucji przemysłowej, która zapoczątkował styl industrialny w architekturze i aranżacji. Koncept opiera się na surowym wykończeniu, otwarta i spora przestrzeń, a także przestrzenne okna. Z tym stylem dobrze zaznajomieni są fani seriali i filmów z Brooklyna. Dzielnica Nowego Jorku doskonale oddaje specyficzny nastrój, jaki tworzy styl industrialny.

Jak powstał koncept stylu industrialnego?

Koncept na styl industrialny pojawił się w okresie rewolucji przemysłowej. Wówczas potrzebne okazały się budynki, które będą wysokie, duże, łatwe w utrzymaniu, a także komfortowe. Właśnie dlatego symbolem stylu stał się duży metraż. Innym określeniem dla aranżacji szybko stał się styl loftowy. Skąd nazwa? Loft jest rodzajem mieszkania, które powstało w dawnym budynku przemysłowym np. po fabryce, lub magazynie. Trend ten tak szybko się przyjął, że współczesne budownictwo celowo stawia na wysokie, przestronne i surowe wykończenie wnętrz. W Polsce pierwsze lofty pojawiły się w Łodzi w XIX wieku, co tylko podkreśla przemysłowy charakter miasta i powiązanie tej kwestii z aranżacją loftową. Obecnie styl industrialny przedarł się do największych miast, w tym Warszawie i sukcesywnie podbija serca kolejnych właścicieli mieszkań. Co przyczyniło się do sukcesu? Czym charakteryzuje się styl loftowy?

Czym wyróżnia się styl industrialny?

Podstawowy podział aranżacji industrialnej rozbija się o budynek. Możemy zdecydować się na tzw. wersję hard, czyli w budynku poprzemysłowym, lub soft, czyli celowo zaprojektowanej przestrzenii loftowej. Jednak bez względu na to, w obu przypadkach spotkamy się z następującymi cechami charakterystycznymi:
  • duża i otwarta przestrzeń,
  • surowe wykończenie ścian i sufitów,
  • wysokie okna,
  • przeważająca ciemna i srebrna kolorystyka, często surowego metalu.
Styl industrialny wyróżnia się przede wszystkim prostym, minimalistycznym i surowym wykończeniem. Wiele osób decyduje się nawet na przebieg instalacji bezpośrednio po ścianie. Rury mają podkreślać styl poprzemysłowy.

Nie bez znaczenia pozostaje światło, najczęściej w chłodnym odcieniu. W loftach zwykle stosuje się liczne zawieszane lampy, a także lampy stojące, które doświetlają przestrzeń. Inspirując się industrializmem warto zerknąć również do starych filmów i seriali. W produkcjach tkj. „Plotkara”, czy „Friends” znajdziemy mnóstwo detali opisujących styl industrialny. Chodzi między innymi o ogromne kanapy, otwartą przestrzeń, antresole, rury instalacji przymocowane do ścian, przestrzenne okna, a także elementy w postaci surowej cegły i betonu.

Dlaczego styl industrialny zyskał popularność?

Styl industrialny zyskał popularność w okresie rewolucji przemysłowej, ale także w późniejszym przekształcaniu licznych budynków na mieszkania. W tamtym momencie z pewnością nikt nie myślał o tym, że mieszkanie w starej fabryce okaże się trendem. Mimo to mieszkanie styl industrialny staje się czymś niezwykle pożądanym. Sieciówki proponują sporo mebli w surowym wykończeniu. Natomiast nic tak nie odda tego klimatu, jak właśnie antyki.

W stylu industrialnym pomieszczenia mają charakter otwartej przestrzeni. W związku z tym ogranicza się liczbę ścianek działowych. W połączeniu z dużymi oknami optycznie powiększa to pomieszczenia. To jeden z wielu powodów, dla których styl industrialny stał się niezwykle popularny. Okazuje się jednym z bardziej funkcjonalnych rozwiązań w aranżacji wnętrz.

Jak wprowadzić styl industrialny we własnej przestrzeni?

Szybki wzrost popularności loftów sprawił, że obecnie każdy chce mieć chociaż namiastkę stylu industrialnego. Jeśli nie dysponujesz typową przestrzenią dla tego typu mieszkań tj. wysoką i przestronną, wystarczy zdecydować się na konkretne rodzaje mebli i oświetlenie.

Łazienka styl industrialny to betonowe ściany, przeszklony prysznic i bateria do umywalki w odcieniu matowej czerni. Wszystkie elementy tkj. lustro i umywalka mają bardzo prostą formę. Do takiej aranżacji nie potrzebujemy dużego metrażu.

Kolejnym sposobem są meble styl industrialny, które w subtelny sposób odmienią pomieszczenia. Chodzi między innymi o drewnianą komodę, okrągły stolik, czy wygodny fotel ze skórzanym pokryciem. Co więcej, komoda styl industrialny powinna mieć najbardziej możliwe surowe wykończenie. Pomogą w tym między innymi antyki, których ślad czasu pozytywnie wpływa na efekt końcowy.

Autor:antyki.eu