Styl ludwikowski

2022-10-05 11:08:00
Styl ludwikowski

Ludwik XIV - styl ludwikowski w meblarstwie

Styl ludwikowski, jaki wprowadził „Król Słońce” czyli Ludwik XIV, przypada na lata 1661-1700. Zwany jest też francuskim barokiem. Narodził się podczas przebudowy Wersalu – pałacu, który miał być wizytówką królewską, świadectwem bogactwa, smaku i piękna. Czym charakteryzuje się znany i wyjątkowy styl ludwikowski?

Meble w stylu ludwikowskim

Styl ludwikowski był bardzo istotnym etapem w historii meblarstwa. Rozpoczął przejście od prostych mebli rozmaitego zastosowania - jakimi były na przykład stoły czy szafy - do powstawania mebli zindywidualizowanych, które miały ściśle określone przeznaczenie: biurko czy komoda z szufladami. W niepamięć odchodziły kufry oraz kabinety. Ważnym pojęciem była też ich funkcjonalność oraz wygoda. Meble zyskały ostrożne lekkie zaokrąglenia nadawane dotychczasowym geometrycznym pionowym i poziomym liniom oraz prostym formom. Nadal były jednak dość ciężkie i majestatyczne, a także bardzo bogato zdobione. Dominują w nich wyjątkowo żywe i kontrastowe kolory. Idealne jest drewno o czarnych i czerwonych barwach, które świetnie się komponuje w zestawieniu ze złotym kolorem markieterii – wykonywanej z miedzi lub mosiądzu. Stoły, krzesła i szafy powstawały w charakterystycznym kształcie podobnym do litery H i X.

Z jakiego materiału robiono meble ludwikowskie?

Do produkcji mebli wykorzystywano przede wszystkim lite drewno kasztanowe, orzechowe i dębowe. Drewno miało naturalny kolor lub było barwione na czerwono zielono. Pokrywano je także złoceniami i srebrem. Meble fornirowane i z markieterią wytwarzano z drewna dębowego z dodatkiem jodły dla mniejszych elementów. Charakterystyczne były:
  • odlewy z brązu
  • ornamenty
  • markieteria / inkrustacja
  • laka
  • złoto
Motywy dekoracyjne robiono z litego drewna lub brązu. Miały formy takie jak: otwarta muszla, greckie maski, maszkary, słońce. Elementy florystyczne stanowiły: liście dębu, drzewa oliwnego, laurowego, girland owocowych i kwiatowych, liści akantu. Pojawiały się też motywy z kopytami zwierzęcymi. Dekoracje tematycznie nawiązywały też do atrybutów wojennych takich jak: kaski, strzały, tarcze, miecze oraz pasmanterii. Tu ważną rolę zdobniczą grały chwosty, wstążki, lambrekiny. Popularne były motywy ze sztuki azjatyckiej zwłaszcza na lakowanym drewnie, które sprowadzano z Azji lub na tkaninach.

Popularne meble w stylu ludwikowskim

Każda epoka ma swoje ulubione meble. Najbardziej charakterystyczne meble w stylu ludwikowskim to:
  • Konsole – uznane za sukces sztuki zdobniczej. Występowały z 4 lub 2 nogami. Mogły być przystawiane do ściany lub wolnostojące, bogato rzeźbione, na wygiętych nogach, złocone ze szczególnym łączeniem w kształcie litery X, a także motywami otwartej muszli, masek, girland kwiatowych i owoców.
  • Biurka – najbardziej znane to: „le bureau à huit pieds- bureau Mazarini” i „le bureau plat”. Natomiast pierwsze znane projekty płaskiego, powszechnie znanego dzisiaj biurka pochodzą od Andre-Charles Boulle, który tworzył meble właśnie w okresie ludwikowskim.
  • Komody – to również projekt Boulle. Najbardziej znana jest para komód z sypialni Ludwika XIV w Trianon.
  • Fotel konfesjonał/spowiedniczy protoplasta fotela bergere.
  • Kanapy, bankiety, taborety – meble spopularyzowane w okresie panowania Ludwika XIV.

Stare meble ludwikowskie lub meble w tym właśnie stylu oferują sklepy ze starociami i antykami. W naszej ofercie sklepu antyki.eu znajduje się między innymi wyjątkowe oświetlenie i meble w stylu ludwikowskim.

Autor:antyki.eu