Wnętrze w stylu reto

2023-02-16 20:45:00
Wnętrze w stylu reto

W stylu retro możemy czerpać inspiracje z różnych okresów, ale najczęściej nawiązuje się do lat 50. i 60. XX wieku. Ten styl charakteryzuje się przede wszystkim prostymi, geometrycznymi kształtami, jaskrawymi kolorami oraz użyciem naturalnych materiałów, takich jak drewno, metal, szkło czy ceramika.

Oto kilka wskazówek, jak urządzić wnętrze w stylu retro:

  1. Kolory W stylu retro dominują jaskrawe i wyraziste kolory, takie jak czerwień, pomarańcz, żółć, niebieski, zielony czy fiolet. Ważne jest, aby kolory były harmonijne i dobrze do siebie pasowały. W stylu retro często spotyka się także wzory, takie jak kropki, paski, geometryczne kształty czy kwiaty.

  2. Meble W stylu retro meble mają proste i geometryczne kształty, z charakterystycznymi nóżkami typu "trójkąt". Często wykorzystuje się drewno, metal oraz tworzywa sztuczne. Warto postawić na meble w jasnych kolorach, takich jak biel, beż, szary czy pastelowe odcienie.

  3. Dekoracje Do dekoracji w stylu retro można wykorzystać obrazy, plakaty, lustra, wazony, zegary i wiele innych przedmiotów. Ważne, aby były one utrzymane w stylistyce lat 50. i 60. XX wieku. Można również postawić na gadżety, takie jak lampki choinkowe czy ozdoby z epoki.

  4. Oświetlenie Oświetlenie w stylu retro powinno być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak metal, szkło lub ceramika. Żyrandole, kinkiety czy lampy stołowe z charakterystycznymi kloszami w kształcie kuli, cylindra lub trójkąta będą idealnie pasować do takiego wystroju.

  5. Podłoga i ściany Podłoga w stylu retro powinna być wykonana z drewna lub płytek w jasnych kolorach. Na ścianach można zastosować tapety z geometrycznymi wzorami lub jednolitym kolorem. Ważne jest, aby kolory tapet i mebli dobrze do siebie pasowały i tworzyły harmonijne połączenie.

W stylu retro można odnaleźć wiele ciekawych inspiracji i stworzyć wnętrze, które będzie pełne życia i pozytywnej energii. Ważne, aby wybierać przedmioty, które będą do siebie pasowały i dobrze komponowały się z resztą wystroju.

Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem wystroju wnętrz, które wpływa nie tylko na estetykę, ale także na funkcjonalność i komfort użytkowania danego pomieszczenia. W przypadku stylu retro, oświetlenie powinno być proste, a jednocześnie charakterystyczne i nawiązywać do lat 50. i 60. XX wieku.

Oto kilka wskazówek, jak dobrać oświetlenie w stylu retro:

  1. Lampy sufitowe W przypadku lamp sufitowych, warto postawić na żyrandole lub plafony z kloszami w kształcie kuli, cylindra lub trójkąta. Charakterystyczne dla lat 50. i 60. były żyrandole z kloszami w kolorze bursztynowym lub mlecznym. Lampy sufitowe w stylu retro powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak metal lub szkło.

  2. Kinkiety Kinkiety to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy uzyskać bardziej subtelne oświetlenie. W stylu retro warto postawić na proste i geometryczne kształty, takie jak prostokąty, trójkąty czy koła. Kinkiety w stylu retro wykonane są często z metalu, a klosze bywają mleczne lub bursztynowe.

  3. Lampki stołowe Lampki stołowe w stylu retro powinny być niewielkie, proste i mieć klosze w kształcie kuli lub cylindra. Charakterystyczne dla tego stylu są lampki z niskimi nóżkami, które można postawić na biurku, szafce nocnej czy komodzie. Lampki stołowe wykonane są z metalu, a klosze bywają mleczne lub bursztynowe.

  4. Lampki podłogowe Lampki podłogowe w stylu retro to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy uzyskać bardziej stonowane oświetlenie. Lampki podłogowe powinny mieć proste kształty, a klosze być wykonane z metalu lub szkła. Charakterystyczne dla stylu retro są lampki podłogowe z regulowanym kierunkiem światła.

  5. Industrialne lampy wiszące Jeśli chcesz dodać swojemu wnętrzu stylu retro, warto postawić na industrialne lampy wiszące. Takie lampy wykonane są z metalu, a klosze często są otwarte lub wykonane z drutu. Charakterystyczne dla tych lamp są niewielkie rozmiary i proste, surowe kształty.

Autor:antyki.eu